O tym, jak groźny może być zalegający na dachu budynku śnieg, przekonał się w tym tygodniu jeden z mieszkańców Wiela, w gminie Karsin. Pod ciężarem śniegu zawalił się dach budynku gospodarczego.

Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z OSP Wiele i Karsin.

Kompletnie zniszczona została konstrukcja dachowa, która pod naporem zalegającego śniegu uległa zawaleniu, wypychając ściany górnej kondygnacji na zewnątrz. Pozostał tylko szczyt budynku, który zagrażał uszkodzeniem stojącego obok budynku mieszkalnego. Strażacy zabezpieczyli teren działań i dokonali częściowej rozbiórki zawalonego budynku, usuwając zagrożenie – poinformował Krzysztof Datta , komendant gminny OSP w Karsinie.

W chwili zawalenia dachu, na szczęście, w budynku nikogo nie było.

Przypominamy, że właściciele lub zarządcy budynków są zobowiązani do usuwania zwisających sopli lodu, czy nawisów śnieżnych z dachów. Na uszkodzenia najbardziej narażone są budynki o płaskich dachach. W okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub wystawienniczych.

Zgodnie z art. 62. 1. prawa budowlanego, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, w zakresie sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników, występujących podczas użytkowania obiektu, co najmniej dwa razy w roku. W terminach do 31 maja i 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m. kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m. kw.

Foto: koscierzyna.info / Robert Bal

o autorze

Redakcja