Wczesnym rankiem 11 grudnia 2010 roku wjeżdżamy na parking przy kopalni w Wieliczce gdzie rozstawiane są namioty pneumatyczne. Na miejscu są już strażacy z całej Polski: ochotnicy i zawodowcy. Grupy strażaków zbierają się przy samochodzie dowodzenia i łączności. Po wejściu do środka jeszcze tylko wypełnienie niezbędnych formalności i przekazywane są informacje na temat zawodów.

Po chwili jesteśmy kierowani do namiotów, w których znajduje się przebieralnia, a także punkt poboru napojów energetycznych i pamiątek. Udajemy się pod wejście do kopalni soli w Wieliczce. Pod wejściem do szybu „Daniłowicza”, w pełnej gotowości drużyny z Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Gdańska, Łodzi, Malborka, Gdyni, Poznania, Torunia i wielu innych miast.

Największe zaskoczenie jednak strażacy wywołują wśród przybyłych turystów z wielu zakątków świata – Japonii, Rosji, Niemiec. Nic dziwnego że wiele osób robi sobie dodatkowe pamiątkowa zdjęcia i filmy. Do środka jest zapraszanych kilkanaście osób, by po chwili zjechać na sam dół kopalni. Podzielono wszystkich uczestników na trzy grupy zjazdowe na sam dół szybu Daniłowicza.

Grupa I – 7:15
Grupa II – 9:15
Grupa III – 11:15

Nasz zjazd odbył się jako drugi, w ciasnej windzie z metalowej klatki zjechali do części kopalni pomiędzy dwoma poziomami, by dalej krętymi drogami, schodami – chodnikiem Holzbringa przejść do komory Michałowice, gdzie tak naprawdę znajduje się restauracja przeznaczona dla uczestników zawodów, na przygotowanie i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Czasem w tle słychać wzywanie poszczególnych drużyn z pierwszej grupy do zbiórki, by po chwili korytarzem udać się na linię startu. Kiedy ostatni strażacy z tej grupy rozpoczęli bieg na samą górę (110m.), nasza grupa udała się do jednej z wielu sal na ostatnie wskazówki i pytania odnośnie turnieju czy przebiegu zawodów.

Postanawiam pójść za kolejnym rzutem drużyn i po chwili docieram na linię startu, gdzie wielki zegar odmierza czas, a przy wejściu na schodki do szybu fotokomórka. Sędzia główny wydaje komendę ubrania masek, latarek, rękawic – całego osprzętu. I za chwilę kolejna drużyna wbiega na podszybie, drabinę by dobiec do ciemnego poziomu drugiego (od 90 do 55 podestów), by wyjść na poziom pierwszy, przebiec na końcu prostą i trafić na metę. Podczas startu jednej z drużyn, jedna z trzech osób straciła przytomność. Opóźniło to trochę dalszą rywalizację.

W tym czasie dotarłem na podest pomiędzy poziomami gdzie w odstępie nie całych pięciu minut przebiegają drużyny numer 43, 44. Przyjeżdża szyb z trzecią grupą strażaków. Następnie udaje się na metę, by właśnie tam wykonać swoje czynności redaktorskie. Po chwili do mety dobiega jedna z dwóch ochotniczych drużyn żeńskich. Na twarzach zmęczenie, da się także zauważyć kłopoty z oddychaniem. Od samego przejścia linii mety przy każdej osobie znajduje się ratownik medyczny oraz strażacy ze Szkoły Aspirantów w Krakowie, którzy pomagają w rozebraniu się z całego sprzętu. Dochodzi południe, za oknem pada śnieg, tym czasem tutaj do mety dobiegają ostatnie drużyny z grupy II, by za chwilę tą samą trasę i dystans 650 schodów pokonać w jak najlepszym czasie mogła pokonać 3 grupa.

Całe zawody zakończyły parę minut po 13-stej. Chwile później wszyscy zebrani udali się do pobliskiej chaty, gdzie serwowany był poczęstunek w formie obiadu dla każdej z drużyn. Tam też można było oglądać relacje na żywo z tego co dzieje się w szybie i jak biegną konkurenci. To nie koniec atrakcji. O godzinie 14-stej wszyscy chętni mogli zjechać skorzystać z niepowtarzalnej okazji zwiedzenia całej kopalni. Parę minut po 15:30 część osób zjechała do sali Warszawskiej na rozpoczęcie ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.

Wyniki:

I Kategoria – Open:

1. SA PSP w Krakowie (drużyna 1) – IV Kategoria PS: 4:42.05
2. KP PSP w Chrzanowo – IV Kategoria PS: 5:03.94 + 21.89
3. KM PSP Wrocław – V Kategoria: 5:08.65 + 26.60

II Kategoria – Ochotnicze Straże Pożarne:

1. OSP Garbów (d. Męska): 5:19.14
2. OSP Brzeszcze 1: 5:48.87 + 29.73
3. OSP w Niepołomicach 1: 5:49.57 + 30.43

III Kategoria – Kobiety:

1. OSP Garbów: 9:51.51
2. OSP Józefów: 12:53.68 + 3:02.17

IV Kategoria – Państwowa Straż Pożarna – Małopolska:

1. SA PSP Kraków: 4:42.05
2. KP PSP Chrzanowo: 5:03.94 + 21.89
3. KM PSP Tarnów – JRG 2: 5:11.91 + 29.86

V Kategoria – Klasyfikacja w Grupach:

1. KP PSP Chrzanowie: 5:03.94
2. KM PSP Wrocław: 5.08.65 + 4.71
3. KM PSP Tarnów – JRG 2: 5.11.91 + 9.41

Ta edycja Turnieju Barbórkowego Ratowników i Strażaków – Kopalnia soli Wieliczka, była świetną okazją do sprawdzenia umiejętności i wytrzymałości dla startujących, a także służąca poznaniu nowych znajomości i kontaktów. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, kopalnia Soli w Wieliczce przy współudziale: Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Komendy Miejskiej w Krakowie, Małopolskiej Organizacji SITP w Krakowie.

Podziękowania dla prezesa OSP Sobieszewo pana Adama Kaczmarka za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, jak i dla Arkadiusza Kuźmińskiego za możliwość transportu i zdjęć wykorzystanych w materiale. Osobne podziękowania dla rzecznika prasowego KP PSP Wieliczka st. kpt. Andrzeja Kufty za wspaniałą organizację opisanego wydarzenia.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja