Po blisko trzynastu latach udało się pozyskać działkę pod budowę nowej strażnicy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

11 marca przedstawiciele Kopalni Soli ‘Wieliczka’ i Starostwa Powiatowego w Wieliczce podpisali akt notarialny na mocy którego nastąpiła zamiana działek.

Kopalnia otrzyma działkę w Parku Kingi, na której znajduje się teraz komenda straży pożarnej, a Skarb Państwa, czyli w tym przypadku powiat wielicki otrzyma działkę o powierzchni około dwóch hektarów przy drodze krajowej nr 94. I to właśnie na niej powstanie nowa strażnica Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce.

Nowa komenda to kwestia bezpieczeństwa, z jednej strony mieszkańców powiatu, z drugiej zaś turystów oraz kuracjuszy, których z roku na rok przybywa w Parku św. Kingi. Gdy w najbliższych latach ruszy remont szybu Daniłowicza, w obsłudze zwiedzających kopalnię będzie go musiał wesprzeć szyb św. Kingi – w parku turystów pojawi się jeszcze więcej – komentuje Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Już wiadomo, że przy projektowaniu nowej strażnicy będzie wykorzystany wzorcowy projekt Komendy Powiatowej PSP w Legionowie. Na dostosowanie dokumentacji powiat chce przeznaczyć pół miliona złotych i ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Według ‘Dziennika Polskiego’ inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 roku i pochłonie aż 20 mln złotych.

Foto. Starostwo Powiatowe

o autorze

Redakcja/Łukasz