Jest duża szansa, że niebawem ruszy budowa długo wyczekiwanej strażnicy dla Komendy Powiatowej PSP i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Wieliczce w województwie małopolskim.

O budowie nowej siedziby dla wielickich strażaków mówi się wiele lat. Obecna strażnica została wybudowana w latach 50 ubiegłego wieku i nie jest w dobrym stanie technicznym, do tego dochodzi lokalizacja, budynek zlokalizowany jest w parku Kingi, obleganym przez turystów.

W ubiegłym roku udało się podpisać akt notarialny na mocy którego nastąpiła zamiana działek pomiędzy Kopalnią Soli ‘Wieliczka’ a Starostwem Powiatowym w Wieliczce. Powiat otrzymał działkę o powierzchni około dwóch hektarów położoną przy drodze krajowej nr 94, i to właśnie tam ma być wybudowana strażnica.

Starosta wielicki Adam Kociołek, podczas ostatniej sesji rady powiatu poinformował, że wykonana została już dokumentacja projektowa i jest pozwolenie na budowę. Przy projektowaniu wykorzystano projekt komendy PSP w Legionowie, według niego budowane są obecnie strażnice w Węgrowie, Rykach i Lubartowie.

Według starosty, pierwszy etap inwestycji miałby ruszyć wiosną i trwać do 2021 roku, polegałby on na budowie budynku w stanie surowym lub fundamentów i placu manewrowego.

Cała budowa może pochłonąć 20 milionów złotych.

Foto. KP PSP Wieliczka

o autorze

Redakcja/Łukasz