W sobotę, 6 maja do Krotoszyna przyjechali strażacy ochotnicy z całego województwa wielkopolskiego aby wspólnie świętować Dzień Strażaka.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Piotra i Pawła, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Jesteście powołani, aby solidną pracą bronić przed ogniem, zapobiegać pożarom, usuwać to, co jest niebezpieczne dla człowieka. Do tego jest potrzebne dobre przygotowanie, wykształcenie, ale też entuzjazm i chęć służenia drugiemu człowiekowi – powiedział biskup.

Następnie strażacy przemaszerowali do Hali Widowiskowo – Sportowej, gdzie wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

W imieniu Komendanta Głównego i Wielkopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Komendant Powiatowy PSP w Krotoszynie brygadier Jacek Strużyński wręczył strażakom Państwowej Straży Pożarnej awanse na wyższe stopnie służbowe.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Głównego OSP RP i Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP wręczyli strażakom i osobom zasłużonym m.in. Złote Znaki Związku Rzeczypospolitej, Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza, Odznaki Honorowe ‘Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego’, Złote, Srebrne i Brązowe Medale ‘Za Zasługi dla Pożarnictwa’, Honorowe Medale ‘Semper Vigilant’.

Momentem kulminacyjnym było uroczyste przekazanie i poświęcenie 41 nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych – 20 lekkich i 21 średnich. Zostały zakupione w ramach Programu Rozwoju OSP w Wielkopolsce na lata 2012 – 2020 i projektu ‘Wsparcie systemu ratownictwa chemicznoekologicznego i służb ratowniczych Województwa Wielkopolskiego na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii poprzez zakup samochodów dla OSP w ramach KSRG – etap I’ współfinansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Foto. OSP Krotoszyn

o autorze

Redakcja/Łukasz