Zniszczony budynek mieszkalny oraz kabina ciężarówki to bilans wypadku, do którego doszło 12 listopada około godziny 9:00 w miejscowości Łomnica (powiat nowotomyski).

Po otrzymaniu informacji o wypadku Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Tomyślu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Nowy Tomyśl oraz zastępy z OSP Chrośnica i OSP Łomnica.

Po dotarciu na miejsce potwierdzono że ciągnik siodłowy Scania z przyczepą wypełnioną dziesięcioma tonami żwiru przeciął skrzyżowanie i z potężną siłą uderzył w budynek mieszkalny uszkadzając jedną ze ścian nośnych. Na szczęście w budynku nie było mieszkańców co w znacznym stopniu ułatwiło działania ratowników, które w pierwszej fazie akcji ograniczyły się do wydobycia z szoferki przy pomocy narzędzi hydraulicznych uwięzionego kierowcy. Po wykonaniu dostępu i uwolnieniu kierowcy okazało się że kierujący ciężarówką nie odniósł żadnych obrażeń i odmówił udzielenia pomocy lekarskiej.

Następnie ratownicy przystąpili do przygotowania miejsca zdarzenia do wyciągnięcia pojazdu z budynku przez specjalistyczny pojazd pomocy drogowej oraz &przystąpili do pod stemplowania stropu oraz ściany przed ewentualnym zawaleniem, oraz pomogli odgruzować mieszkanie.

Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, urzędu gminy oraz opieki społecznej. Po oględzinach ustalono, że lokatorzy nie będą mogli w najbliższych dniach wrócić do swojego mieszkania, dlatego na czas remontu gmina zapewniła lokatorom lokal zastępczy.

Zdaniem kierującego zawiodły hamulce natomiast przybyli na miejsce policjanci po przeanalizowaniu zdarzenia ustalili, że przyczyną wypadku było nie dostosowanie się kierowcy do warunków panujących na drodze.

Źródło: KW PSP Poznań

Foto: naszemiasto.pl

o autorze

Redakcja