W Trzuskołoniu (powiat gnieźnieński) wybuchł pożar budynku inwentarskiego, w którym znajdowało się 30 sztuk bydła. Z pożarem walczyło 13 zastępów straży pożarnej.

Informacja o pożarze do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie wpłynęła 23 kwietnia około godziny 16. W pierwszej kolejności dyżurny do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z PSP Gniezno, dwa z OSP Niechanowo oraz jeden zastępOSP Trzuskołoń.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów gaśniczych zastano palący się budynek gospodarczy gdzie pożarem objęte było poddasze tego budynku długości 18m szeroki 8m oraz stwierdzono, że&zagrożony jest dom i stodoła, które bezpośrednio przylegały do palącego się budynku.

W pierwszej fazie działań dowódca nakazuje podanie dwóch prądów w natarciu na palący się budynek i dwóch w obronie budynku mieszkalnego, następnie &przekazuje informacje o sytuacji &do stanowiska kierowania informując o zwiększeniu sił i środków, ponieważ są niewystarczające, dyspozytor alarmuje i wysyła kolejne dwa zastępy z PSP Gniezno, dwa zastępy&OSP Witkowo, jeden zastęp OSP Skorzęcin, jeden zastęp OSP Wiekowo oraz jeden zastęp OSP Trzemeszno. Po dotarciu na miejsce kolejnych zastępów sukcesywnie podawano kolejne prądy wody w natarciu w tym jeden z drabiny mechanicznej, która w późniejszym czasie służyła do oświetlenia z góry miejsca pożaru. Jednocześnie w celu prowadzenia skutecznej akcji gaśniczej zastęp OSP Wiekowo utworzył stanowisko wodne przy stawie oddalonym o około 250 metrów od pożaru, budując linię wężową z odcinków W-110 zasilały pojazdy gaśnicze w wodę.

Po stłumieniu ognia przystąpiono do usuwania słomy z poddasza oraz rozbiórki spalonej konstrukcji dachu. W akcji gaśniczej trwającej 7 godzin uratowano budynek mieszkalny, stodołę oraz 30 sztuk bydła. Spaleniu uległo 20 ton słomy oraz konstrukcja dachowa.

Siły i środki:

  • PSP Gniezno- GCBA 5/32, GCBA 9,5/50, SD- 37, SLRr, VW T5, przyczepa pompowa.
  • OSP Niechanowo: 2 x GBA
  • OSP Witkowo: GBA, GCBA
  • OSP Trzemeszno: GBA
  • OSP Skorzęcin: GCBA
  • OSP Trzuskołoń: GLM
  • OSP Wiekowo: GLBAM

Źródło: KW PSP Poznań, OSP Niechanowo, Gniezno.com.pl

o autorze

Redakcja