W dniach 8-9 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Wieruszowie zorganizowała warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego i Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

W warsztatach udział wzięli strażacy z OSP Chojny, OSP Wyszanów, OSP Węglewice, OSP Wieruszów, OSP Łubnice, OSP Czastary, JRG Wieruszów, JRG Kępno, OSP Walichnowy, OSP Lututów, OSP Galewice i OSP Szczodre.

Pierwszy dzień warsztatów odbywał się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie.

Uczestnicy tego dnia zostali podzieleni na grupy i kolejno przechodzili 4 stanowiska tematyczne obejmujące następujące tematy:

STANOWISKO A:

Krwotoki, packing ran, opatrunek w trudnych miejscach: pachwina, szyja, żuchwa, oko, klatka piersiowa. Opatrunki hemostatyczne oraz opaski zaciskowe.

STANOWISKO B:

Zasady oraz oczekiwanie podczas współpracy straż-LPR.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby urazowej, schemat CABC, procedury, które wymagają natychmiastowego działania, AED, defibrylator manualny.

STANOWISKO C:

Drogi oddechowe. Przyrządowe udrożnienie dróg oddechowych, odma opłucnowa, wentylacja dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, tlenoterapia, astma, POChP, problemy internistyczne związane z izolowanymi wyjazdami medycznymi.

STANOWISKO D:

Doskonalenie badania urazowego. Wykorzystanie szyn kramera, szyn próżniowych, materaca próżniowego,  kamizelki KED oraz deski pediatrycznej.

Drugi dzień warsztatów odbył się na terenie byłej żwirowni w miejscowości Chobanin, gdzie jednostki w sile dwóch zastępów przybywały o indywidualnie wyznaczonej im godzinie i musiały przejść kolejno 4 stanowiska szkoleniowe symulujące zdarzenia o charakterze drogowym.

Stanowisko 1.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego, który spadł ze skarpy. Pojazd znajduje się na dachu 5m poniżej poziomu jezdni. Dostęp utrudniony. Ratownicy będą musieli zejść do osób poszkodowanych z wykorzystaniem lin alpinistycznych, wyciągarki lub linek strażackich. W pojeździe znajdują się dwie osoby poszkodowane w tym dziecko w wieku ok 2 lat.  Kierowca wskutek wielokrotnego rolowania pojazdu znajduje się w nienaturalnej pozycji między fotelami, natomiast dziecko znajduje się do góry nogami w foteliku dziecięcym.

Stanowisko 2.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego typu sedan, który uległ dachowaniu a karoseria pojazdu znalazła się w głębokim rowie. Dostęp do osoby poszkodowanej utrudniony. Każde możliwe wejście do pojazdu jest zasypane piaskiem. W pojeździe znajduje się jedna osoba poszkodowana, przytomna z przygniecioną ręką przez pojazd.

Stanowisko 3.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego. Wskutek zderzenia czołowego, zmiażdżona karoseria pojazdu utrudnia ewakuację osoby poszkodowanej. W trakcie odginania części karoserii w wybiku dużej utraty krwi, kierowca pojazdu wpada we wstrząs i następnie doznaje NZK. W pojeździe kierowca przewoził broń palną.

Stanowisko 4.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego o napędzie hybrydowym lub elektrycznym, którym podróżowało 7 osób. Auto znajduje się w wodzie. Zdarzenie o charakterze masowym.

Foto. OSP Wieruszów

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl