Wizyta Pary Prezydenckiej w OSP Maków Podhalański

Z okazji Dnia Kobiet Para Prezydencka złożyła wizytę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie Podhalańskim.

Z okazji Dnia Kobiet oraz przypadającego w najbliższą niedzielę Dnia Mężczyzn Pierwsza Dama życzyła strażakom ochotnikom zdrowia, spełnienia marzeń, realizacji planów, a także „wzajemnego szacunku, życzliwości i okazywania sobie miłości”. – Pozwalajmy się miło zaskakiwać, a przede wszystkim doceniajmy się wzajemnie – mówiła Małżonka Prezydenta.

Pierwsza Dama zapoznała się z historią i działalnością OSP w Makowie oraz z aktualnymi inicjatywami jednostki. Ubiegłoroczny lokalny projekt „Kobiety Straży” zyskał rozgłos w województwie małopolskim, a obecnie cieszy się statusem inicjatywy o ogólnopolskim zasięgu. – Celem projektu ,,Kobiety Straży 2019” jest przypomnienie, jak dużą rolę we współczesnym świecie pełnią kobiety – tłumaczyły panie. –  Gdy zawyje syrena nie ma dyskryminacji z powodu płci. Jedzie ten, kto pierwszy przybiegnie na wezwanie – zaznaczały. – To jest właśnie nasza największa siła: potrafimy ramię w ramię stanąć w obliczu wyzwania – mężczyźni i kobiety, koledzy, partnerzy – podkreślali ochotnicy.

Podczas spotkania Małżonka Prezydenta rozmawiała ze strażaczkami o pięknych ideałach, odwadze, niesieniu pomocy, ale też o kultywowaniu tradycji oraz o rodzinie. W szeregach OSP Maków Dolny działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zrzeszająca chłopców i dziewczynki, a jej najmłodsza uczestniczka ma 8 lat. Pasją zaraził ją tata strażak. W miejscowości powstała też pierwsza tego typu organizacja w Polsce – Strażackie Koło Gospodyń. Prowadzi ono działalność społeczną oraz wychowawczą, angażuje mieszkańców we wspólne inicjatywy oraz szkoli młodzież m.in. z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Panie pielęgnują też lokalne tradycje, przecząc wyobrażeniom, że zwyczaj ten wśród młodych Polaków zanika. Mieszkanki Makowa bardzo chętnie biorą udział w konkursach potraw regionalnych oraz popularyzują miejscowe obrzędy. – Ujęło mnie, że jest to projekt międzypokoleniowy. To bardzo ważne, żeby łączyć tradycję z nowoczesnością i przekazywać wartości – akcentowała Pierwsza Dama.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet ochotniczki z OSP Maków Dolny przyjęły także od Prezydenta Andrzeja Dudy, który niespodziewanie przyjechał do remizy z bukietami tulipanów. – Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj z Wami: z kobietami czynu, z kobietami służby – powiedział Andrzej Duda. Wyraził podziw dla odwagi, którą panie wykazują w wymagającej pracy oraz podziękował za działalność społeczną jednostki.

KPRP  Foto. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Exit mobile version