W niedzielę 27 grudnia 2015 roku miałem przyjemność odwiedzić jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Witnicy. Jest to  niewielkie miasto położone około 25 km od Gorzowa Wielkopolskiego w województwie lubuskim.

Regionalne Centrum Ratownictwa w Witnicy – jest to projekt częściowo współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013. Oficjalne otwarcie RCR w Witnicy nastąpiło 21 listopada 2011 roku. Cały projekt kosztował blisko 13 milionów złotych, z czego 85 % pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.

W budynku oprócz siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Witnicy mieści się Komisariat Policji w Witnicy, również swoje miejsce ma tutaj Zespół Ratownictwa Medycznego ze szpitala z Kostrzyna nad Odrą. Nowoczesny budynek liczy sobie około 1700 m. kw.

Jednostka liczy 44 członków, w tym 36 czynnych strażaków. W 2014 roku odnotowała ona około 250 wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń. Pamiętnym rokiem dla jednostki był rok 2010. Wtedy jednostka odnotowała blisko 700 wyjazdów z racji powodzi letnich i zimowych, które to nawiedziły Polskę w tym okresie. Wyjazdy skupiały się na patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz ich umacnianie. Również strażacy wypompowywali wodę z terenów rozlewiskowych. Jeden zastęp z OSP Witnica działał wtedy prawie półtora miesiąca bez przerwy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Witnicy posiada na swoim wyposażeniu sześć pojazdów ratowniczo gaśniczych.

Jest to pojazd operacyjny. Zabudowy dokonała firma BoCar. Pojazd wyprodukowano w 2011 roku.

DSC_0350

Lekki samochód ratownictwa technicznego. Zabudowy dokonała firma Stolarczyk. Pojazd wyprodukowano w 2006 roku. Na swoim wyposażeniu posiada m.in zestaw narzędzi hydraulicznych Lukas, zestaw PSP R-3, przenośny sprzęt oświetleniowy, AED.

DSC_0358

Średni wóz ratowniczo – gaśniczy. Zabudowy dokonała firma Stolarczyk. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów, na wyposażeniu m.in zestaw PSP R-1 + AED, zestaw narzędzi hydraulicznych Lukas, różnego rodzaju pilarki STILL oraz Husqvarna, kamera termowizyjna, armatura gaśnicza. Pojazd wyprodukowano w 2006 roku.

DSC_0391

Ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy. Zabudowy dokonała firma BoCar. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 9000 litrów oraz autopompę o wydajności 5000 litrów wody na minutę. Na wyposażeniu znajduje się m.in armatura gaśnicza, różnego rodzaju piły marki STILL. Pojazd wyprodukowano w 2012 roku.

DSC_0434

Autodrabina o maksymalnej wysokości ratowniczej 30 metrów. Zabudowy dokonała firma Metz. Na wyposażeniu znajduje się m.in działko wodne które można podpiąć do kosza, nosze składane. Pojazd wyprodukowano na przełomie 1989/1990.

DSC_0469

Jest to lekki samochód gaśniczy. Zabudowy dokonała firma Frank – Cars. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 800 litrów. Na wyposażeniu m.in cztery kompozytowe aparaty OUO, agregaty proszkowe 2x25kg.

DSC_0511

Łódź Patrolowa firmy WHALLY model 435 z silnikiem spalinowym ENVIRUDE E-TEC o mocy 30KM, na przyczepie jednoosiowej TRAMP-TRAIL, na łodzi zamontowana belka świetlna ZURA 5120H.

DSC_0529

Strażacy OSP Witnica aktywnie udzielają się w działalność kulturową miasta. Zawsze są do dyspozycji swoich mieszkańców. Organizują różne szkoleniowe inicjatywy, nie tylko dla swoich druhów. W budynku swojej strażnicy otworzyli salę pamięci, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych strażackich eksponatów i wpisać się do księgi.

DSC_0559Do swojej dyspozycji mają rownież salę konferencyjno – szkoleniową, gdzie spędzają wolny czas nie tylko na rozmowach, ale także na szkoleniach, aby podwyższać swoje kwalifikacje oraz umiejętności.

Serdecznie dziękuje za możliwość odwiedzenia strażaków z OSP Witnica. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedna z nielicznych jednostek w kraju, które mogą poszczycić się tak bogatym sprzętem i zapleczem.

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.