29 września br. na terenie powiatu łańcuckiego zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenia wojewódzkie pod kryptonimem „ŁAŃCUT 2020”.

Ćwiczenia składały się z następujących epizodów:

Epizod 1.

W kompleksie leśnym Leśnictwa Korniaktów, w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z ogniem otwartym przez pracowników zajmujących się wyrębem, doszło do jego zaprószenia. W okresie swobodnego rozwoju pożaru objął on swoim zasięgiem obszar ok. 50 arów. Pożar zostaje zauważony punkt alarmowo-dyspozycyjny zlokalizowany w Nadleśnictwie Leżajsk, który przekazał informacje o zaistniałym zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (silny wiatr) dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na dużym obszarze i spowodowania zagrożenia dla całego kompleksu leśnego Nadleśnictwa Leżajsk.

Epizod 2.

Na autostradzie A4 kierowcy autobusu, jadącemu pasem w kierunku Krakowa, podczas wykonywania manewru wyprzedzania pęka opona. Kierowca traci panowanie nad pojazdem zjeżdża na prawy pas jezdni a następnie uderza w bariery zabezpieczające i zsuwa się z nasypu autostradowego. Pozostali uczestnicy ruchu widząc zdarzenie gwałtownie hamują co powoduje kolejne zderzenia pojazdów zwiększające rozmiar kraksy.

W ćwiczeniach praktycznych brało udział 15 zastępów PSP oraz 10 zastępów z OSP. Były to siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z powiatów: dębickiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego i strzyżowskiego oraz Kompani gaśniczej „ZAMEK” WOO – informuje straż pożarna. 

Zaangażowano również służby współdziałające: Policja, Centrum Medyczne w Łańcucie, Polski Czerwony Krzyż, Nadleśnictwo Leżajsk, Leśnictwo Korniaktów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łańcucie.

Foto. PSP Łańcut 

o autorze

Redakcja/Łukasz