W podwrocławskiej miejscowości Wojnowice (gm. Czernica) w sobotnie popołudnie wybuchł pożar. Około godziny 14:30 do PSK w Oławie wpłynęło zgłoszenie, że pali się budynek gospodarczy, którego dach pokryty jest strzechą.&Ze względu na ryzyko bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, dyżurny skierował na miejsce zdarzenia sekcję gaśniczą z JRG Jelcz Laskowice i zawiadomił MSK we Wrocławiu, o sytuacji zaistniałej na ich obszarze działania.

W tym samym czasie Miejskie Stranowisko Kierowania we Wrocławiu zadysponowało na miejsce pożaru zastępy gaśnicze z JRG 2 oraz zaalarmowało okoliczne jednostki OSP.

Po kilkunastu minutach jako pierwsze na miejscu zdarzenia pojawiły się dwa zastępy z Jelcza Laskowic. Pożarem objęte było poddasze budynku gospodarczego oraz poszycie dachowe kryte strzechą, a płomienie zaczęły wychodzić na powierzchnię dachu. Około 10 metrów od budnku objętego pożarem znajdował się ponad dwukrotnie większy budynek mieszkalny, który również był pokryty strzechą. W celu dokładniejszego zlokalizowania pożaru dowodzący sekcją gaśniczą JRG Jelcz Laskowice poprosił o zadysponowanie drabiny mechanicznej oraz dodatkowych zastępów gaśniczych, bowiem w bezpośrednim pobliżu posesji nie było dostępu do sieci hydrantowej.

W pierwszej fazie działań, w celu ochrony części budynku nieobjętej pożarem, do działania skierowano rotę, która poprowadziła jeden prąd wody w natarciu od wewnątrz budynku. Dostawiono także drabinę z której poprowadzono drugi prąd wody od strony nawietrznej w natarciu na dach budynku.

Po około trzydziestu minutach od zgłoszenia w działaniach brało udział siedem zastępów, w tym trzy ciężkie samochody gaśnicze z wrocławskiej 2-ki, 5-ki i jelczańskiej JRG.

W miarę przybywania kolejnych sił i środków rozwinięto kolejną linię gaśniczą, którą poprowadzono w natarciu na poszycie dachowe od strony zawietrznej oraz sprawiono drabinę mechaniczną, z której podany został kolejny prąd wody. W dalszej kolejności przystąpiono do rozbiórki poszycia dachowego wykonanego z łatwopalnej konstrukcji i wygaszania rozpalających się zarzewi ognia.

&&

Na miejsce działań przybył oficer operacyjny KM PSP Wrocław, który przejął dowodzenie do czasu przybycia dowódcy JRG 2. Ze względu na bardzo duże zadymienie i długi czas prowadzenia działań do akcji zadysponowany został również zastęp SPGaz z JRG 8 oraz ratownicy z OSP Lazarus, którzy prowadzili zabezpieczenie medyczne działań gaśniczych.

Przez cały okres prowadzenia akcji środek gaśniczy dowożono z pobliskich hydrantów.

Po upływie dwóch godzin od zgłoszenia cały czas widoczene były wychodzące na poszycie dachowe płomienie, a na miejscu pracowało łącznie siedemnaście zastępów z PSP oraz OSP.

&&&&&&

Mimo ogromnego zaangażowania sił i środków działania ratownicze były prowadzone w bardzo trudnych warunkach ze względu na łatwopalną konstrukcję dachu budynku, bardzo duże zadymienie, brak odpowiedniego zasilania wodnego z sieci hydrantowej i konieczność dowożenia wody z oddalonych hydrantów. Na szczęśćie w pożarze nikt nie ucierpiał i skończyło się wyłącznie na stratach materialnych. &

Około godziny 19 pożar został zlokalizowany. W trakcie prowadzenia działań mających na celu dogaszanie pogorzeliska, od godziny 20 zastępy były sukcesywanie odsyłane do koszar.&

Na miejscu do późnych godzin wieczornych pozostały dwa zastępy z OSP w Kamieńcu Wrocławskim. Miały one za zadanie dozorowanie pogorzeliska.

Na miejscu działały następujące zastępy:

 • 302[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325F – JRG 2 Wrocław
 • 302[D]25 – GCBA 5/24 – Jelcz 010R – JRG 2 Wrocław
 • 302[D]90 – SOp – Ford Focus – JRG 2 Wrocław
 • 304[D]25 – GCBA 9,5/50 – MAN TGS 26.440 – JRG 4 Wrocław
 • 305[D]25 – GCBA 8,4/50 – Mercedes Benz Actros 3341 – JRG 5 Wrocław
 • 305[D]51 – SD-37 – Iveco – Magirus 160E30 – JRG 5 Wrocław
 • 308[D]50 – SPGaz – Ford Transit – JRG 8 Wrocław
 • 308[D]51 – SD-30 – Magirus Deutz – JRG 8 Wrocław
 • 300[D]90 – SOp – Ford Kuga – oficer operacyjny KM PSP Wrocław
 • 522[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1326F – JRG Jelcz Laskowice
 • 522[D]25 – GCBA 9,5/50 – MAN TGS 26.440 – JRG Jelcz Laskowice
 • 339[D]22 – GLB-Rd 0,1 – Ford Transit – OSP Nadolice Wielkie
 • 337[D]26 – SLRt – Fiat Ducato – OSP Kamieniec Wroc.
 • 337[D]27 – GBM 2,5/16 – Star 244 – OSP Kamieniec Wroc.
 • 338[D]21 – GBA 2,5/16 – Mercedes Benz 1019 – OSP Chrząstawa
 • 338[D]29 – SLRMed – VW Transporter T4 – OSP Lazarus

&

Materiał przygotowali – Radosław Kisiel oraz Tomasz Pluta

o autorze

Redakcja