Miałem przyjemność odwiedzić jednostkę Wojskowej Straży Pożarnej w Łasku działającej przy 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Chciałbym przedstawić Wam sprzęt, jaki mają do dyspozycji tamtejsi strażacy oraz kilka ciekawych informacji na temat samej jednostki.

Wojskowa Straż Pożarna w Łasku funkcjonuje od 1963 roku. W jednostce pracuje 67 strażaków – żołnierzy. Na jednej zmianie jest ich 16 w systemie 24/72 h. Strażacy do dyspozycji mają cztery wozy bojowe. Jednostka znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, którą dowodzi  komendant chor. Dariusz Majchrzak, natomiast jego zastępcą jest chor. Mariusz Gałka.

W 2014 roku strażacy z WSP Łasku interweniowali 6850 razy. Były to wyjazdy do alarmów pożarowych, miejscowych zagrożeń oraz zabezpieczenie procesów technologicznych.

Pojazdy

IVECO EUROCARGO ML150E28 WS [4x4]

Jednym z czterech wozów bojowych jest średni wóz ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Iveco Eurocargo ML 150E28. Pojazd zabudowany przez firmę PS Szczęśniak trafił do jednostki pod koniec 2014 roku. Posiada on zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów, natomiast wydajność autopompy to 2700 litrów. Samochód wyposażony jest w napęd terenowy 4×4. Oprócz armatury gaśniczej samochód wyposażony jest między innymi w zestaw narzędzi hydraulicznych Lucas, różnego rodzaju piły firmy Stihl, zestaw PSP R-1, agregat prądotwórczy.

Zobacz kartę katalogową pojazdu w pdf.

10

Kolejnym bardzo ciekawym pojazdem jest ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy na podwoziu MAN 19.414 FAC. Pojazd został zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Ciekawostką jest to, iż ISS Wawrzaszek wyprodukował tylko 18 wozów tego typu. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów. Samochód wyposażony jest w napęd terenowy 4×4. Na wyposażeniu pojazdu oprócz armatury gaśniczej znajduje się między innymi zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, agregat prądotwórczy, zestaw do oznakowania miejsca gdzie prowadzone są działania ratownicze oraz aparaty do ochrony dróg oddechowych.

Jednostka posiada jeszcze dwa ciężkie wozy ratowniczo – gaśnicze z modułem proszkowym na podwoziu Mercedes Benz Actros 3341. Pojazdy zostały zabudowane przez firmę Auto SHL z Kielc. Wozy posiadają zbiornik na wodę o pojemności 8 tysięcy litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 800 litrów, oraz zbiornik na proszek gaśniczy o pojemności 250 kg.

Chciałbym serdecznie podziękować dowództwu Wojskowej Straży Pożarnej w Łasku, oficerowi prasowemu 32. bazy Lotnictwa Taktycznemu w Łasku oraz strażakom Wojskowej Straży Pożarnej w Łasku za zgodę na przeprowadzenie sesji zdjęciowej, pomoc i zaangażowanie w przeprowadzenie sesji zdjęciowej oraz poświęcony mi czas i przekazane informacje.

Tekst został opracowany na podstawie informacji uzyskanych od WSP Łask.

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.