Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne zrealizowała pierwszą część zamówienia na dostawę samochodów ratowniczo – gaśniczych dla Wojskowej Straży Pożarnej.

W ramach postępowania przetargowego, które przeprowadziła 3 Regionalna Baza Logistyczna do Wojskowej Straży Pożarnej w latach 2019-2020 trafi jedenaście samochodów ratowniczo – gaśniczych. Najkorzystniejsze oferty złożyła firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne, która w tym roku dostarczyła:

Cztery średnie samochody ratowniczo – gaśnicze na podwoziu Scania P320 4×4. Na wyposażeniu znajduje się m.in. zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, dwuzakresową autopompa o wydajności 2580 litrów na minutę, linia szybko natarcia, działko wodno-pianowe, wyciągarka elektryczna, zestaw narzędzi hydraulicznych, armatura wodno-pianową, agregat prądotwórczy, zestaw PSP R-1 itp.

Trafiły do Wojskowych Straży Pożarnych z 1 Regionalnej Bazy Logistycznej Wałcz – Skład Dolaszewo, Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, 10 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład nr 2 Toruń.

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy zabudowany na podwoziu Scania P410 4×4 z trzyosobową kabiną. Posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, autopompę o wydajności 3500 litrów na minutę, działko wodno-pianowe o wydajności 1600-2400 litrów na minutę, linię szybkiego natarcia, wyciągarkę i sprzęt niezbędny do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych.

Przeznaczony jest dla Wojskowej Straży Pożarnej 4 Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Skład Wędrzyn.

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Scania P450 6X6. Wyposażony jest m.in. w zbiornik wody o pojemności 10 000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompę z brązu o wydajności 6000 litrów na minutę i dwa działka wodno-pianowe: zderzakowe i dachowe.

Trafił na wyposażenie Wojskowej Straży Pożarnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Ciężki lotniskowy samochód ratowniczo – gaśniczy zabudowany na podwoziu Scania P450 6×6 serii XT. Posiada zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 840 litrów, autopompę o wydajności 5000 litrów na minutę, działko wodno-pianowo-proszkowe, agregat proszkowy 250 kg i agregat śniegowy.

Odbiorcą jest Wojskowa Straż Pożarna 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Wartość wszystkich samochodów to ponad 11 milionów złotych.

W przyszłym roku zamówienie będzie kontynowanie. Do końca października 2020 roku firma Szczęśniak dostarczy dwa średnie samochody WSP z 4 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Krapkowice i 2 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Hajnówka oraz dwa ciężkie samochody ze zbiornikiem o pojemności 10 tys. litrów WSP z Ośrodka Szkolenia Poligonowego WL w Wędrzynie i 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Zgodnie z zapisami w umowie 3 Regionalna Baza Logistyczna może skorzystać z prawa opcji zakładającej dostarczenie sześciu średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych, czterech ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych i jednego ciężkiego lotniskowego samochodu ratowniczo – gaśniczego. W tej sprawie prawdopodobnie decyzja jeszcze nie zapadła.  

Foto. materiały producenta 

o autorze

Redakcja/Łukasz