Konflikt między strażakami-ochotnikami z OSP Łaśnica, a wójtem gminy Lanckorona Zofią Oszacką trwa od 2010 roku. Decyzją Powiatowego Inspektora Budowlanego budynek remizy znajduję się na czynnym osuwisku i nadaje się do rozbiórki. &Wykonanie tej dyspozycji powierzono gminie.
&

Nadzór budowlany w czerwcu 2010 roku kazał wyłączyć z użytku budynek remizy, a następnie rozebrać go do maja 2011 roku. 30 września br. odcięto dopływ energii elektrycznej z obiektu. Co ciekawe, za prąd płacą strażacy (i nie zalegają z opłatami), a nie gmina.&Jednostka istnieje od&63 lat.

To skandal, nasi ojcowie budowali remizę w czynie społecznym, sami płacimy za prąd, remontujemy ją. – powiedział&Janusz Wierzbicki z OSP Łaśnica.

W zakneblowanym budynku druhowie pozostawili swoje mundury i sprzęt. Pani wójt twierdzia, iż mieli odpowiednią ilość czasu, by zabrać sprzęt, gdyż ju dawno otrzymali polecenie przeprowadzenia się do remizy OSP Skawinki w sąsiedniej wsi.&

Gdy się pali, liczy się każda minuta. Tu chodzi o czas dojazdu do akcji, a poza tym tamta OSP jest w takim miejscu, że nie mamy z nią dobrej łączności. No i syreny nie słychać. A dwadzieścia metrów od budynku mamy zbiornik przeciwpożarowy z 30 tys. litrów wody. – poinformował Krzysztof Chorąży, prezes OSP Łaśnica.

Doszło jednak do porozmienia i aby nie łamać prawa druhowie usunęli z budynku samochód marki Żuk wraz ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym. Mimo to, nie poddają się i walczą dalej – m.in. odwołali się do decyzji PINB, ponieważ nie rozumieją dlaczego nieuszkodzony budynek musi zostać rozebrany. Ochotnicy niejednokrotnie ratowali życie oraz mienie.

Tak jak wielokrotnie podkreślałem działalność naszej jednostki i&zasługi druhów niosących pomoc potrzebującym zostały docenione przez Panów Prezydentów którzy&w&ostatnich 9 latach oznaczyli aż 19 druhów z&naszej jednostki działającej na&przysiółku gminy Lanckorona medalami za&ofiarność i&odwagę. – dodaje prezes Chorąży.

Sprawa już trafiła do Prokuratury Rejonowej, jednak ta odmówiła wszczęcia dochodzenia.

&

o autorze

Redakcja