14 sierpnia 2014r. o godzinie 11:00 strażacy z JRG w Pruszkowie zostali zadysponowani do groźnej awarii gazociągu w miejscowości Wolica (woj. mazowieckie). Istniało bardzo duże zagrożeniem wybuchem, co spowodowało konieczność ewakuacji pobliskiego magazynu i stacji benzynowej.&

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia, okazało się, że podczas prowadzenia prac ziemnych operator koparki uszkodził gazociąg wysokiego ciśnienia. Na miejsce dysponowano kolejne zastępy.

Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchem, dodatkowym zagrożeniem mogącym doprowadzić do wybuchu był znajdujący się kilka metrów dalej transformator.

Dowódca akcji podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji pobliskiego magazynu i stacji benzynowej, został również całkowicie wstrzymany ruch na trasie S8 na kilkukilometrowym odcinku. Do działań zostało zadysponowane także Pogotowie Energetyczne, w celu odcięcia zasilania.

Działania strażaków polegały na wyznaczeniu strefy zagrożonej wybuchem oraz strefy bezpiecznej. Zostało utworzone również stanowisko zabezpieczenia wodnego. Do czasu przybycia na miejsce Pogotowia Gazowego i odcięcia dopływu gazu, strażacy zabezpieczali teren i dokonywali regularnych pomiarów stężenia gazu.

Dopiero po czterech godzinach udało się odciąć dopływ gazu na uszkodzonym odcinku. Na miejsce działań przybył też zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pruszkowie oraz koordynator z WSKR.

Strażacy zakończyli swoje działania około godziny 15:00, gdy sytuacja na miejscu zdarzenia została już całkowicie opanowana, a miejsce działań przejęło Pogotowie Gazowe.

Wstrzymany na kilka godzin ruch na trasie krajowej S8 wywołał gigantyczne korki i spore utrudnienia dla kierowców, mimo zorganizowanych przez policję objazdów. W akcji brały udział cztery zastępy.

Policja już przesłuchała operatora koparki i prowadzi dalsze działania związane z wyjaśnianiem tego zdarzenia.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/23 Renault Midlum 581[M]23 – JRG Pruszków
  • SCRt Renault Kerax 581[M]43 – JRG Pruszków
  • SLRr VW Amarok 581[M]90 – JRG Pruszków
  • GBA 2,5/20 Star 589[M]86 – OSP Raszyn
  • GCBA 12/65 MAN 589[M]85 – OSP Raszyn
  • Pogotowie Gazowe
  • Pogotowie Energetyczne
  • Policja

o autorze

Redakcja