Bardzo głośno w ostatnich dniach zrobiło się w mediach na temat sprzętu, który przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla jednostek OSP. Gmina Koronowo pomimo tego, że podczas sierpniowej nawałnicy ucierpiała bardzo mocno niestety nie otrzymała żadnego wsparcia od WOŚP dla Ochotniczych Straży Pożarnej w tej gminie.

Tych dwóch ciężkich dni z 11 na 12 sierpnia strażacy z gminy Koronowo długo nie zapomną. To właśnie wtedy ruszyli oni z pomocą, aby usuwać skutki nawałnicy poprzez zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów, usuwali konary drzew, udrażniali drogi i pomagali z całych swoich sił w każdy możliwy sposób na jaki było ich stać. Najbardziej w gminie ucierpiała północno-zachodnia część, a są to miejscowości: Popielewo, Wierzchucin Królewski, Huta, Osiek, Wiskitno, Sitowiec, Wilcze i Dziedzinek. Podczas sierpniowej nawałnicy w gminie Koronowo ucierpiało 160 budynków mieszkalnych i prawie 400 gospodarskich.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obdarowała strażaków ochotników niezbędnym sprzętem wykorzystywanym w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Miał to być gest w stronę druhów za okazaną pomoc w usuwaniu skutków wichury. Wśród darowanych sprzętów znalazły się torby medyczne, szyny Kramera, deski ortopedyczne, motopompy, agregaty, fantomy, pilarki spalinowe i AED, a wszystko to za łączną kwotę 1,5 miliona złotych. Przekazanie sprzętu odbyło się w piątek 6 października w Bydgoszczy. Wśród 178 jednostek OSP, które otrzymały darowizny od WOŚP nie znalazła się, ani jedna jednostka z gminy Koronowo.

Jak informuje rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wybrane jednostki OSP zostały wskazane przez 13 regionalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego. Niestety sprzętu nie udało się zakupić dla wszystkich, ponieważ była określona i zamknięta pula środków finansowych. Podczas uroczystości przekazania nowych sprzętów pomiędzy WOŚP a ZOSPRP zostało podpisane porozumienie, więc jest nadzieja na dalszą kontynuację wsparcia dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych.

Tuż po nagłośnieniu sprawy burmistrz Koronowa – Pan Stanisław Gliszczyński dodał na swoim profilu społecznościowym wpis wraz se skanem pisma, które wysłał do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 12.09.2017r., a jego treść brzmi następująco:

 

– W związku z docierającymi do nas informacjami o jakże szlachetnej inicjatywie przekazania wsparcia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice przez Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zawracam się do Państwa z uprzejmym zapytaniem, czy strażacy z terenu gminy Koronowo (…) silnie dotkniętej żywiołem w nocy z 11 na 12 sierpnia br., będą mogli liczyć na zakwalifikowanie się do kierowanego przez Was wsparcia (…).

W dalszej części listu możemy przeczyć o ilości zniszczonych budynkach i jak ciężko pracowały jednostki OSP na terenie gminy. Burmistrz zaznaczył także, że gmina od wielu lat czynnie uczestniczy w coroczną zbiórkę datków na wyznaczone przez Fundację celę. Gmina Koronowo zorganizowała w sumie już 18 Finałów WOŚP podczas, których zebrano razem kwotę w wysokości ponad miliona złotych.  Ostatnią kwestię rzecznik WOŚP skomentował na łamach Gazety Pomorskiej.

– Nigdy przy przekazywaniu darów nie stosujemy kryterium zaangażowania w Finały WOŚP. Byłoby to szalenie nieuczciwe. Staramy się rozpoznać i uwzględnić realne potrzeby, niezależnie od tego, czy ktoś nas wspiera, czy nie. Finał WOŚP to nie jest transakcja „coś za coś”.

Jak informuje Gmina Koronowo – planują już kolejną edycję Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

fot. koronowo.net.pl

o autorze

Szymon Prukała