4. sierpnia br. egzaminem zakończył się pierwszy etap szkolenia nawigatorów Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z psami w WOT. Brygadą, która zainicjowała i wdraża ten pilotażowy program jest 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Wczoraj (4. sierpnia br.) egzaminem zakończył się pierwszy etap szkolenia nawigatorów Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K-9 WOT. Żołnierze wraz z psami i ich przewodnikami z Ochotniczej Straży Pożarnej wzięli udział w symulowanej akcji poszukiwawczej. Jej scenariusz egzaminowani poznali dopiero na miejscu, gdzie sami musieli zorganizować sztab akcji i zaplanować ją z wykorzystaniem tyraliery, szybkiej trójki, „koła wagonu”, „liścia” oraz oczywiście psów poszukiwawczo ratowniczych. Ocenie podlegała technika, planowanie akcji, obsługa GPS i komunikacji drogą radiową wg. zasad Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dla żołnierzy biorących udział w projekcie jest to jednak dopiero początek drogi. Przed nimi miesiące wspólnych treningów z PSP, OSP i policją, kurs w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu oraz certyfikacja.

Rozwój projektu z pewnością ułatwi podpisane w ubiegłym miesiącu porozumienie pomiędzy 13 ŚBOT oraz Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie. Dzięki niemu możliwa będzie współpraca z ośrodkiem szkolenia specjalistycznego w Nowym Sączu zajmującym się między innymi szkoleniem i certyfikowaniem zespołów poszukiwawczo – ratowniczych z psami.

13 ŚBOT jako pierwsza jednostka w WOT wprowadziła pilotażowy program Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych z psami. Śląska brygada przez najbliższe kilka miesięcy będzie szkolić nawigatorów czyli osoby, które w czasie akcji mają za zadanie „iść” w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu tak, by cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Później wybrane, chętne osoby zostaną przewodnikami psów. Służba psów w WOT oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw

DWOT

o autorze

Redakcja/Łukasz