Kłodniccy strażacy mają w tym roku przynajmniej trzy powody do radości. Oprócz świętowania okrągłego jubileuszu jednostki otrzymają oni także nowy wóz strażacki, a ich remiza przejdzie gruntowną przebudowę.

Prezydent miasta Sabina Nowosielska oraz prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodnicy Klaudiusz Norek podpisali umowę dotacji na zakup nowego wozu bojowego. Gmina na ten cel przeznaczy w sumie 500 tys. złotych.

– Rada miasta zgodziła się na przekazanie 450 tys. złotych w tym roku. Ale co jest bardzo ważne i chyba tego jeszcze nigdy w Kędzierzynie-Koźlu nie było, pozostałe jednostki OSP zgodziły się przekazać dodatkowe 50 tys. złotych, które były przeznaczone dla nich. To świadczy o bardzo dużej współpracy – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Zadowolenia nie krył także przewodniczący rady miasta Andrzej Kopeć: – To jedna z tych inwestycji, która nie budzi żadnych wątpliwości, gdyż ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. OSP Kłodnica jest jednostką, która najczęściej wyjeżdża do akcji. Cieszę się, że otrzyma ona nowoczesny wóz.

Do zakupu nowego samochodu dołoży się także Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, która przekaże kolejne 310 tys. złotych. Łącznie zakup wozu będzie kosztował 810 tys. złotych.

Kłodniccy druhowie mają obecnie do dyspozycji dwa pojazdy – lekki wóz ratownictwa technicznego oraz ciężkiego jelcza, który ma 25 lat. – Jelcz swoje wysłużył. Nie spełnia wymogów i często się psuje. Otrzymane środki pozwolą nam na zakup średniego wozu bojowego ratowniczo-gaśniczego – mówił Klaudiusz Norek.

Jednak to nie koniec dobrych wiadomości dla kłodnickiej jednostki. W przyszłym tygodniu powinien się rozpocząć jej remont i rozbudowa remizy. Zakres prac obejmuje też m.in. remont istniejących pomieszczeń, dobudowanie nowego garażu, wykonanie nowego dachu, a także wyposażenie w meble i sprzęt AGD.

Jednostka we wrześniu będzie świętowała 125-lecie istnienia.

 

o autorze

Redakcja/Łukasz