​Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A. świętowała w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Przy tej okazji, jeden ze starszych pojazdów – już nie będących w czynnej służbie – został przekazany do zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

ZSP przekazała na rzecz muzeum unikatowy pojazd marki Bedford, obecnie jedyny w Polsce egzemplarz tej marki. Auto brało udział w wielu akcjach ratowniczych na terenie ANWILU, ale było wykorzystywane także poza firmą, do działań przeprowadzanych na rzecz mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego. Pojazd był zaangażowany również w zabezpieczenie wizyty Jana Pawła II we Włocławku w 1991 r. Wóz strażacki, pomimo swojego wieloletniego stażu pracy jest nadal sprawny i potencjalnie gotowy do realizacji kolejnych działań ratowniczych.

– Bedford, który do niedawna był wyposażeniem Zakładowej Straży Pożarnej ANWILU to wyjątkowy egzemplarz. Niezawodnie pełnił z nami swoją „służbę” przez blisko 40 lat. Bardzo cieszymy się, że dzięki przekazaniu go do muzeum, uda się nam zachować go w pamięci pożarników przez kolejne lata – wyjaśnia Andrzej Krajewski, Kierownik Zespołu Technicznego, Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A.

Auto trafiło do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, jednej z największych tego typu instytucji w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Misją CMP jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa.

– Przekazany samochód zajmuje ważne miejsce w naszej kolekcji samochodów zabytkowych, liczącej ponad pięćdziesiąt eksponatów. Obok rodzimych aut, posiadamy również te produkowane w USA, Niemczech czy Czechach. Wyprodukowany w Wielkiej Brytanii Bedford z ANWILU jest w niezwykle rzadkiej konfiguracji, ma wyjątkową zabudowę. Prezentowany jako element kolekcji plenerowej cieszy się dużym zainteresowaniem i jest jedną z najważniejszych atrakcji naszej placówki – mówi Janusz Gancarczyk, Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Źródło: Anwil 

o autorze

Redakcja/Łukasz