W nocy z piątku na sobotę Zespół Ratowniczy Zintegrowanej Służby Ratowniczej wspólnie z Wodnym Pogotowiem Ratunkowym, realizował działania na terenie powiatu przeworskiego w województwie podkarpackim. Działania polegały na pomocy w usuwaniu skutków „powodzi błyskawicznej” do której doszło na terenie powiatu przeworskiego.

Około godziny godziny 01:00 ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej wspólnie z Wodnym Pogotowiem Ratunkowym, w rejonie ulicy Piłsudskiego na terenie miejscowości Kańczuga dostrzegli wóz strażacki, który został porwany przez rzekę. Ratownicy niezwłocznie przystąpili do akcji ratowniczej.

Około 1 w nocy w rejonie ulicy Piłsudskiego, dostrzegliśmy wóz strażacki, który porwała rzeka, za tym wozem jechał jeszcze jeden samochód typu bus, który utracił przyczepność i został również porwany przez wodę. Niezwłocznie zwodowaliśmy łódź ratowniczą Wodnego Pogotowia Ratunkowego i podpłynęliśmy do wozu straży pożarnej, który porwała woda. W samochodzie znajdowało się dwóch strażaków oraz 5 osobowa rodzina, która wcześniej została ewakuowana przez strażaków z zalanego domu. W zatopionym wozie znajdowało się troje dzieci-najmłodsze miało 6 lat. Po wybiciu szyby w wozie strażackim w pierwszej kolejności podebraliśmy do łodzi trójkę dzieci, zabezpieczając równocześnie pojazd OSP. W kolejnej turze samochód opuściły osoby dorosłe – mówi Dawid Burzacki, dowódca zespołu ratowniczego.

Po odstawieniu osób na brzeg, podpłynęli do kolejnego pojazdu, z którego ewakuowali jedną osobę dorosłą. Łącznie z dwóch aut wydobyli 8 osób w tym trójkę dzieci i dwóch strażaków OSP.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej i Wodnego Pogotowia Ratunkowego to ochotnicy, którzy swój wolny czas, kosztem wielu wyrzeczeń poświęcają właśnie na tego typu działania.

Zintegrowana Służba Ratownicza

o autorze

Redakcja/Łukasz