W ubiegłym tygodniu druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynie w powiecie częstochowskim wzbogacili się o fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy.

Wóz został zabudowany przez firmę Wawrzaszek ISS na podwoziu Scania P360 z napędem 4×4, silnikiem o mocy 360 KM, 8-biegową manualną skrzynią biegów i kabiną brygadową. Zabudowa kompozytowa posiada siedem skrytek sprzętowych, zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy i linię szybkiego natarcia.

Scania wyposażona jest między innymi w ciężki zestaw ratownictwa technicznego, kamerę termowizyjną, drabinę, piły do drewna, stali i betonu, prądownice, węże W75, W52 i W110, motopompę szlamowa, motopompę pływająca, wentylator oddymiający, agregat prądotwórczy o mocy 16 kW, zestaw PSP R-1, wodery, kombinezony do usuwania os/szerszeni, tłumice, łopaty, szpadle, pojemnik na sorbent, pachołki, linki, szelki itp.

–  Zakup tak nowoczesnego i wszechstronnie wyposażonego samochodu będzie mieć znaczący wpływ na poprawę  bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców gminy.  A ochotnikom zapewni dużo lepsze warunki służby. Jesteśmy dumni z tego zakupu – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Samochód kosztował 1 mln 230 tys. złotych brutto, z czego 660 tys. złotych to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020, pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy i Wspólnoty Gruntowej Olsztyn.

Uroczyste przekazanie odbędzie się 7 października.

Foto. UG Olsztyn

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl