W piątek 10 grudnia nastąpiło otwarcie ofert złożonych w przetargu na dostawę nowych samochodów dla Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej Kraków-Balice.

Postępowanie przetargowe zostało podzielone na dwie części. Część pierwsza polega na dostawie dwóch ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo – gaśniczy na podwoziu 6×6 z wysokoprężnym silnikiem o mocy min. 700 KM umieszczonym z tyłu, automatyczną skrzynią biegów sterowaną elektronicznie i kabiną przystosowaną do przewozu trzech osób – kierowcy, dowódcy i ratownika.

Każdy z nich powinien posiadać zbiornik wody o pojemności minimum 12 000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności min. 1440 litrów, autopompę o wydajności 9000 l/min przy ciśnieniu 10 bar i 200 l/min przy ciśnieniu 40 bar, agregat proszkowy 250 kilogramów z linią szybkiego natarcia i działko wodno-pianowe umieszczone nad kabiną o wydajności 3000-6000 litrów na minutę przy ciśnieniu 10 bar.

Druga część postępowania polega na dostawie samochodu specjalnego z drabiną. Wymagane jest podwozie 4×2 z tylną osią skrętną, skrzynia biegów automatyczna lub półautomatyczna, kabina dwuosobowa i drabina mechaniczna o wysokości ratowniczej minimum 30 metrów i wysięgu bocznym 18 metrów z ostatnim przęsłem łamanym wyposażona w kosz ratowniczy o udźwigu min. 500 kilogramów z działkiem wodno-pianowym.

Otwarcie ofert

W części pierwszej – dostawa ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo – gaśniczy – ofertę złożyło konsorcjum Integra B.R.O.P z Gdyni i Volkan Itfaiye z Turcji, jej wartość to 7 187 751 złotych brutto. Konsorcjum zadeklarowało wykonanie zamówienia w ciągu 16 miesięcy i 60-miesięczną gwarancję na poszczególne elementy pojazdów.   

Po terminie składania ofert wpłynęła również oferta konsorcjum w składzie Rosenbauer Polska i Rosenbauer International o wartości 3 937 765,40 zł, prawdopodobnie podana kwota dotyczy jednego samochodu.

W drugiej części – samochód specjalny z drabiną – ofertę złożyła firma Fire-Max, przedstawiciel firmy Magirus w Polsce. Wartość oferty to 3 145 725 zł, zadeklarowano wykonanie zamówienia w ciągu 12 miesięcy i gwarancję: 36 miesięcy na cały pojazd wraz z wyposażeniem, 24 miesiące na podwozie, drabinę i zabudowę i 72 miesiące na lakier nadwozia, zabudowy oraz perforację blach nadwozia i zabudowy.

W tym przypadku konsorcjum Rosenbauera złożyło ofertę o wartości blisko 3,8 mln zł również po terminie.  

W przypadku austriackiej firmy ciekawa jest cena drabiny, ponieważ w przetargu zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką PSP w Toruniu niemal identyczny – według specyfikacji – samochód wraz z podobnym wyposażeniem wyceniono na blisko 2,4 mln zł.

Foto. Volkan 

o autorze

Redakcja