W czwartek 5 września na placu przed Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim odbył się apel, podczas którego przekazano trzy ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze.  

W uroczystości udział wzięli m.in.: bryg. Patryk Maruszak – Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, posłowie, przedstawiciele instytucji z którymi współpracuje PSP i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystego przekazania dokumentów i kluczy do samochodów dokonali Panowie Marek Ast i Władysław Dajczak. Samochody odebrali Komendanci w osobach:

  • bryg. Marek Kopera – Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp.
  • mł. bryg. Piotr Jankowiecki – Komendant Miejski PSP w Zielonej Górze
  • mł. bryg. Marek Ławrecki – Komendant Powiatowy PSP w Żaganiu

Przekazane samochody to ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego zakupione w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’. Zostały zabudowane przez firmę Moto-Truck na podwoziu MAN TGM 18.320 4×4.

Każdy z nich jest wyposażony w zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, autopompa dwuzakresowa o wydajności ponad 4000 litrów na minutę, linia szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, wyciągarka, agregat prądotwórczy i sprzęt, m.in. sprzęt ochrony dróg oddechowych, motopompa pływająca, pompy, wentylator oddymiający, składany zbiornik wody 2500 litrów, węże tłoczne i ssawne, prądownice, przenośne działko wodno-pianowe DWP 16, drabiny, pilarka łańcuchowa i tarczowa, przenośny zestaw oświetleniowy, zestaw PSP R1 oraz zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS składający się z pompy hydraulicznej, rozpieracza ramieniowego, nożyc, cylindrów rozpierających, narzędzia ‘kombi’, poduszek pneumatycznych, plandeki, zbijaka do szyb, przecinaka pasów, piły ręcznej do szyb klejonych itp.

MAN-y trafią na wyposażenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sulechowie Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szprotawie Komendy Powiatowej PSP w Żaganiu.

Wartość jednego samochodu to 1 185 720 zł, z czego 1 007 862 zł to środki unijne, a pozostałe 177 858 zł pochodziły z budżetu państwa.

Foto. KW PSP Gorzów Wlkp.

o autorze

Redakcja/Łukasz