Wpłata na kościół za pełnienie warty? Spór strażaków z proboszczem

Foto. ilustrujące OSP Kotowice

Ponad 40-letnia tradycja poszła do kosza. Strażacy-ochotnicy z Czarnej Dąbrówki nie będą pełnili warty przy Grobie Pańskim. Powodem są oczywiście pieniądze.

Prezes jednostki zadzwonił do miejscowego proboszcza, żeby ustalić udział strażaków w uroczystościach wielkanocnych. W odpowiedzi strażak miał usłyszeć, że ich udział będzie uzależniony od składek na kościół, indywidualnych składek od strażaków z jednostki.

Jako Zarząd OSP w Czarnej Dąbrówce nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której mamy weryfikować opłacenie składek na kościół przez członków Naszej jednostki i od tego uzależniać uczestnictwo strażaków w obchodach świąt wielkanocnych. Jesteśmy szczerze zawiedzeni i rozczarowani roszczeniową postawą ze strony księdza proboszcza, która niejako wymusiła na Nas przerwanie kilkudziesięcioletniej tradycji – napisali na swojej stronie.

Proboszcz w rozmowie z Wirtualną Polską zaprzecza, że żądał wpłat i zarzuca, że strażacy rozkręcają sensację. Przyznaje jednak, że opłaty w parafii są, to 20-25 złotych od osoby, oczywiście dobrowolne.

Efekt jest taki, że strażacy nie będą pełnili warty przy Grobie Pańskim w kościele w Czarnej Dąbrówce.

Exit mobile version