Prawo i Sprawiedliwość wyjęło z sejmowej zamrażarki obywatelski projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze czytanie odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu.

W 2016 roku Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on, że osoba, która była co najmniej 10 lat członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej otrzyma dodatek do emerytury w wysokości 20 złotych za każdy udokumentowany rok, podczas którego brała bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Odpowiednie zaświadczenie wydawałby wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek ubezpieczonego.

W czerwcu 2017 roku na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie, później projekt trafił do komisji i wpłynęło stanowisko rządu – negatywne. Na tym prace parlamentu się zakończyły i projekt trafił do ‘’zamrażarki’ Marszałka.

Teraz posłowie ponownie zajmą się projektem, ponieważ projekty obywatelskie przechodzą automatycznie do Sejmu kolejnej kadencji. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 8 stycznia.

Foto. Łukasz Rutkowski 

o autorze

Redakcja/Łukasz