Wraca zakaz fotografowania. Będą kary i konfiskata sprzętu

Foto. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Partia rządząca nowelizując ustawę o obronie ojczyzny wprowadza zakaz fotografowania obiektów infrastruktury krytycznej.

Formalny zakaz fotografowania w Polsce nie funkcjonował od ponad dwudziestu lat. Teraz Prawo i Sprawiedliwość postanowiło to zmienić.

Na początku lipca nowelizując ustawę o obronie ojczyzny posłowie wprowadzili kary za fotografowanie lub filmowanie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa, obronności i funkcjonowania państwa.

Zakazuje się, bez zezwolenia, fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu, lub wizerunku:
– obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej “znakiem zakazu fotografowania”;
– osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach, o których mowa w pkt 1.

fragment nowelizacji ustawy.

Dokładna lista obiektów jeszcze nie jest znana. Obecnie infrastruktura krytyczna to obiekty, urządzenia lub instalacje, które są niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. To między innymi systemy ochrony zdrowia i telekomunikacyjne; zaopatrzenia w żywność; zaopatrzenia w wodę; energetyczne, paliwowe itd.

Jaka kara?

Za fotografowanie i filmowanie oznaczonych obiektów grozić będzie grzywna, areszt, a nawet konfiskata sprzętu, nawet jeśli dana osoba jest ich właścicielem.

Exit mobile version