16 lipca, około godziny 23, wrocławscy strażacy zostali powiadomieni, iż na przęśle Mostu Grunwaldzkiego znajduje się mężczyzna, prawdopodobnie przygotowujący się do skoku w nurty przepływającej pod mostem Odry.

Już po chwili na wskazany przez zgłaszającego most, alarmowo udawały się cztery zastępy. Na miejscu pierwszy pojawił się średni gaśniczy z JRG 2, zaraz potem drabina ze skokochronem oraz samochód ratownictwa wodnego z JRG 1, a także oficer operacyjny miasta. Przybyli strażacy w trakcie rozpoznania potwierdzili, iż na przęśle mostu, od strony Urzędu Wojewódzkiego, znajduje się dwóch mężczyzn. Kiedy z pomocą drabiny mechanicznej amatorów mocnych wrażeń ewakuowano na ziemię, okazało się, iż są oni w stanie mocnego upojenia alkoholowego. Dalsze czynności związane z osobami, które przez swoją bezmyślność zaangażowały do akcji sporą ilość służb ratunkowych, przejął patrol policjantów KMP Wrocław. Noc z soboty na niedzielę mężczyźni spędzili na wrocławskiej Izbie Wytrzeźwień.

Siły i środki biorące udział w akcji:

  • 302[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325F
  • 301[D]51 – SD – 30 – Iveco Magirus 150E27
  • 301[D]71 – SRw – Mercedes Benz Atego 1226
  • 300[D]90 – SOp – Ford Kuga – oficer operacyjny miasta

oraz karetka pogotowia ratunkowego oraz patrol Wydziału Interwencyjno – Wywiadowczego KMP Wrocław.

Kiedy strażacy zwijali sprzęt po akcji na Moście Grunwaldzkim, około godziny 23:20 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP we Wrocławiu zadysponowało ich do kolejnej akcji. Tym razem zgłoszenie potencjalnej próby samobójczej (skok z trzypiętrowej kamienicy) zgłoszono przy ulicy Sępa Sarzyńskiego. Na szczęście ta akcja nie wymagała podjęcia działań przez strażaków.

Zdjęcia: Jarosław Jakubczak

o autorze

Redakcja