27 maja, punktualnie o godzinie 9:00 rano na wrocławskim rynku rozpoczyna się demonstracja. Młodzi ludzie domagają się więcej zieleni w centrum miasta. Tłum manifestujących został zaatakowany przez nieznaną grupę agresywnych mężczyzn.

Zostali oni jednak szybko i sprawnie zatrzymani przez Oddziały Prewencji Policji KWP we Wrocławiu, które opanowały sytuację. Dalsza część demonstracja przebiegała według planu, do chwili przybycia na miejsce przedstawiciela władz samorządowych, który chciał porozmawiać i dojść do kompromisu z demonstrantami.

W trakcie rozmów z tłumu padły strzały. Rannych zostało kilkanaście osób. Funkcjonariusze BOR ewakuowali VIPa z zagrożonej strefy. Natomiast Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji zajął się obezwładnieniem i aresztowaniem uzbrojonego mężczyzny.

W pierwszej fazie funkcjonariusze policji zabezpieczający demonstrację oraz strażnicy miejscy zajęli się udzielaniem pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Przybyły na miejsce zespół pogotowia ratunkowego przystąpił do segregacji TRIAGE przydzielając rannym poszczególne kolory świadczące o tym w jakim stanie kto jest i komu najpilniej potrzeba udzielenia pomocy.

W następnych minutach dźwięk syren dobiegał z każdej strony rynku. Na miejsce dotarły kolejne zespoły pogotowia ratunkowego oraz zastępy Państwowej Straży Pożarnej, które wspomogły działania medyczne. W międzyczasie udzielania pomocy ciężko poszkodowanym trwała ewakuacja osób lżej rannych do strefy „zielonej”. Cały czas miejsce prowadzonej akcji ratunkowej było zabezpieczane przez policjantów i strażników miejskich.

Około godziny 09:30 służby otrzymały informację, iż w budynku Urzędu Miasta Wrocław znajduję się materiał wybuchowy. Nastąpiło przegrupowanie ratowników, strażaków oraz policjantów i część z nich została skierowana do ewakuacji magistratu.

Poszukiwaniem bomby zajęli się policyjni pirotechnicy. W przeciągu kilkunastu minut z urzędu ewakuowano około 300 osób, które zostały wyprowadzone na rynek w okolicy pomnika Fredry. Pirotechnicy po przeszukaniu obiektu i znalezieniu ładunku, wynieśli go na zewnątrz i zdetonowali (na potrzeby pokazu na terenie rynku).

Dzisiejsze ćwiczenia to kolejna już akcja szkoleniowa wrocławskich służb ratunkowych, która odbyła się w ostatnich latach. Miała ona na celu przećwiczenie współdziałania różnych formacji w czasie zagrożeń terrorystycznych. Po zakończonych ćwiczeniach odbył się pokaz sprzętu.

o autorze

Kamil Czereba