Strażacy z Wrocławia usuwali dziś rano plamę żrącej substancji, która pojawiła się na środku ruchliwego skrzyżowania w centrum miasta. O godzinie 8:50 do MSK wpłynęło zgłoszenie o plamie nieznanej substancji na placu Orląt Lwowskich. Na miejsce, już po kilku minutach dotarły pierwsze zastępy z JRG 1.

&Kierujący akcją od razu poprosił o zadysponowanie „chemika” z JRG 3 ponieważ substancja rozlana na asfalcie, to najprawdopodobniej kwas solny. Ze względu na to, że plama cieczy miała powierzchnię około 20 metrów kwadratowych od razu została podjęta decyzja o zamknięciu części skrzyżowania i wytyczeniu strefy ochronnej w promieniu około 50 metrów. Po przybyciu na miejsce ciężkiego samochodu ratownictwa chemicznego kwas został zneutralizowany za pomocą wapna, a następnie spłukany dwoma prądami wody.

W tym czasie ruch samochodów i tramwajów &na skrzyżowaniu został całkowicie wstrzymany. Policja kierowała ruchem natomiast nadzór ruchu MPK wytyczył objazdy dla pojazdów komunikacji miejskiej. Mimo, że utrudnienia w ruchu nie trwały długo, to i tak auta w centrum miasta utknęły w korkach. Akcja została zakończona około 9:40.

Kwas wylał się na jezdnię z plastikowego pojemnika o pojemności około 5 litrów. Policja ustala, w jaki sposób pojemnik znalazł się na środku skrzyżowania, prawdopodobnie wypadł z przejeżdżającego samochodu.

Siły i środki:

  • 301[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1329AF
  • 301[D]22 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325F
  • 303[D]60 – SRChem – MAN TGM 15.240
  • Policja
  • nadzór ruchu MPK

o autorze

Redakcja