Akcja ratownicza w której uczestniczyło około 150 funkcjonariuszy, strach, panika oraz paraliż komunikacyjny centrum Wrocławia w godzinach szczytu – to efekty zgłoszenia o odkryciu ładunku wybuchowego jakie dotarło do wrocławskich strażaków dzisiaj, około godziny 13:00.&

To właśnie wtedy Miejskie Stanowisko Kierowania odebrało informację o odkopaniu półtonowego ładunku wybuchowego w parku nieopodal wrocławskiego Teatru Lalek. Są to okolice wrocławskiego rynku, ścisłe centrum miasta. Na miejscu przez kilka godzin pracowali strażacy, policjanci oraz strażnicy miejscy. O bezpieczeństwo dbało także kilka załóg pogotowia ratunkowego.

[galeria=1,prawa]Po dotarciu na miejsce trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 strażacy stwierdzili, iż ewentualny wybuch pocisku stanowi zagrożenie dla kilku pobliskich budynków i ludzi znajdujących się w promieniu około 300 metrów. W kilkanaście minut ewakuowano m.in. gości wrocławskiej opery, klientów i obsługę Centrum Handlowego 'Renoma’ oraz sąsiadującego 'Podwala’. Swoje zajęcia musieli także przerwać pobliscy uczniowie prywatnej szkoły języków obcych. Policjanci zamknęli ruch kołowy oraz pieszy na pobliskich ulicach, zorganizowano objazdy dezorganizujące ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Około godziny 14:45 na miejsce dotarł oficer operacyjny powiatu, który przejął dowodzenie nad miejscem akcji do końca prowadzenia działań. Kilka minut po nim na ulicy Świdnickiej pojawili się także saperzy, którzy zajęli się rozbrojeniem pocisku i bezpiecznym wywiezieniem go poza miasto.

Główne zadania strażaków pracujących na miejscu zdarzenia to zabezpieczenie miejsca odnalezienia niewypału przed dostępem osób postronnych oraz pomoc w bezpiecznym wyciągnięciu olbrzymiego pocisku z wykopu w którym się znajdował.

Działania zakończono po około czterech godzinach, natomiast w akcji brały udział następujące siły i środki:

  • 301[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325F
  • 301[D]25 – GCBA 11/50 – Steyr 1491
  • 301[D]90 – SOp – Ford Focus – dowódca JRG 1
  • 300[D]90 – SOp – VW Passat – oficer operacyjny KM PSP

oraz policja (około stu funkcjonariuszy), straż miejska, pogotowie ratunkowe, pogotowie gazowe, energetyczne, nadzór ruchu MPK i inne służby wspomagające.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Kamila Czereby będącego na miejscu zdarzenia.&

o autorze

Redakcja