Punktualnie o godzinie 19 do wrocławskiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej dotarła informacja o dużym zadymieniu na klatce schodowej w bloku zlokalizowanym przy ulicy Rybackiej. Do wezwania natychmiast wyruszyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1. Koszary alarmowo opuściły dwa pojazdy gaśnicze oraz drabina mechaniczna.

[galeria=10,prawa]Przybyły na miejsce dowódca, w wyniku rozpoznania stwierdził, iż z bramy numer 4 wydobywa się gęsty dym. Do wnętrza budynku wprowadzono roty ratowników wyposażonych w aparaty ochrony dróg oddechowych, po to, aby zlokalizować pożar. Od GBA pociągnięto także jedną linię gaśniczą. Sprawna praca strażaków przyniosła efekty w postaci niemalże natychmiastowego zlokalizowania ognia. Paliły się boksy piwniczne. W natarciu podano jeden prąd wody, aż do całkowitego ugaszenia palących się materiałów. Następnie przed bramą ustawiono dwa wentylatory, które w kilka chwil skutecznie oddymiły klatkę schodową. Na szczęście nie było potrzeby ewakuacji lokatorów jedenastopiętrowego wieżowca.

W międzyczasie na miejscu pojawiło się pogotowie energetyczne, gazownicy, karetka pogotowia ratunkowego oraz patrol policji. Na ulicę Rybacką dotarł także oficer operacyjny miasta. Przejął on dowodzenie nad prowadzonymi działaniami. Miejskie Stanowisko Kierowania zadysponowało do zdarzenia również zastęp gaśniczy i gazowy z JRG 8.

Po godzinie prowadzenia działań gaśniczych rozpoczęto dogaszanie i sprawdzanie pogorzeliska. Pogotowie gazowe wykryło także usterkę instalacji gazowej. Mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości korzystania z gazu przynajmniej do jutra. Do swoich macierzystych jednostek stopniowo odjeżdżały kolejne zastępy, pozostali strażacy prowadzili prace rozbiórkowe pozostałości po spalonych boksach. Około 21:15 miejsce prowadzenia akcji przekazano zarządcy budynku, a akcję zakończono.

W działaniach udział brały następujące środki:

  • 301[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego
  • 301[D]22 – GBA 2,5/20 – Volvo FL 6
  • 301[D]51 – SD-30 – Iveco Magirus 150E27
  • 308[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego
  • 308[D]50 – SPGaz – Ford Transit
  • 300[D]90 – SOp – Ford Kuga – oficer operacyjny KM PSP Wrocław

oraz karetka pogotowia ratunkowego (P-31), pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe, patrol policji.

Fotorelacja dzięki uprzejmości Konrada Plucińskiego

o autorze

Redakcja