Wczoraj – 21 grudnia 2010 o godzinie 20:38, oficer dyżurny wrocławskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie telefoniczne o pożarze mieszkania na obrzeżach Wrocławia, ulicy Czajkowskiego. Na miejsce natychmiast zadysponował siły i środki z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej numer 5 oraz 8.

Kiedy na miejsce dotarły zastępy z wrocławskiej piątki dowodzący sekcją poinformował Miejskie Stanowisko Kierowania o zadymieniu wydostającym się z mieszkania na poddaszu dwupiętrowej kamienicy. W pierwszej fazie akcji do budynku wprowadzono rotę ratowników uzbrojonych w aparaty ochrony dróg oddechowych oraz linię gaśniczą przez klatkę schodową. W między czasie błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień pojawił się na zewnątrz budynku obejmując strop poddasza zbudowany z łatwopalnych materiałów. Strażacy z ósemki, którzy dojechali na miejsce zdarzenia kilka minut po rozpoczęciu działań gaśniczych rozpoczęli akcję z drugiej strony kamienicy. Z budynku ewakuowano lokatorów, których przekazywano załogom pogotowia ratunkowego, poprowadzono także kolejne linie gaśnicze (m.in. za pomocą drabin mechanicznych z JRG 1 oraz JRG 2) aż do całkowitego ugaszenia pożaru. Dowodzenie nad akcją przejął oficer operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Kiedy ogień został opanowany, strażacy przystąpili do żmudnej i ciężkiej pracy polegającej na dogaszaniu pogorzeliska.&

W wyniku pożaru ucierpiały cztery lokale mieszkalne (mieszkanie w którym wybuch pożar, mieszkanie obok i dwa lokale na parterze budynku). Ewakuowano jedenaście osób, pięć przekazano w ręce ratowników. Pozostałym dziesięciu osobom miasto zapewniło nocleg w hotelu. Przez cały okres prowadzenia akcji działania strażaków wspomagała m.in. policja, pogotowie energetyczne, gazownicy. Centrum Zarządzania Kryzysowego dla ewakuowanych zapewniło autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz ciepłe napoje.

Jak ustalił jeden z wrocławskich serwisów informacyjnych na miejscu pożaru policja zatrzymała nietrzeźwego mężczyznę, który być może przez swoją nieostrożność zaprószył ogień, lecz oficjalne przyczyny powstania pożaru ustalą specjaliści po przeprowadzeniu szczegółowego dochodzenia.

W akcji udział wzięły następujące zastępy Państwowej Straży Pożarnej:

  • 305[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1326
  • 305[D]25 – GCBA 8,4/50 – Mercedes Benz Actros
  • 308[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325
  • 308[D]22 – GBA 2,5/20 – Volvo FL6
  • 301[D]51 – SD – 30 – Iveco Magirus 150E27
  • 302[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325
  • 302[D]51 – SD – 30 – Magirus Deutz
  • 300[D]90 – SOp – Ford Kuga – oficer operacyjny KM PSP Wrocław

Zdjęcia dzięki uprzejmości Jarosława Jakubczyka

o autorze

Redakcja