6 czerwiec 2009 roku – wrocławscy strażacy, około godziny 19:00 zostają zaalarmowani przez policję, która potrzebuje pomocy w dostaniu się do mieszkania na czwartym piętrze przy ul. Oporowskiej 2. Miejskie Stanowisko Kierowania dysponuje na miejsce średni samochód ratowniczo – gaśniczy z JRG 4.&

Gdy zastęp z czwórki dociera na miejsce zdarzenia, pod blokiem obecni są już policjanci oraz ratownicy pogotowia ratunkowego. Po krótkim rozpoznaniu dowódca stwierdza, iż wyważenie drzwi nie będzie dobrym rozwiązaniem. Drogą radiową prosi dyspozytora o dojazd na miejsce drabiny mechanicznej. Punkt Alarmowy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4, po konsultacji z MSK, alarmowo dysponuje zastęp SD-53. Po przybyciu drabiny, jej operator rozkłada ją na wysokość okien wskazanego przez policjantów mieszkania. Jeden ratownik przy jej pomocy wchodzi na balkon i wybijając szybę okna balkonowego wchodzi do środka mieszkania. Następnie do mieszkania wpuszczani zostają ratownicy oraz policjanci.
[galeria=6,prawa]
Z powodu ulewnego deszczu padającego podczas akcji, nie oczekiwałem na jej zakończenie. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych od świadków zdarzenia, starszy lokator mieszkania liczący około 90 lat mógł złamać nogę. Ponieważ nie mógł On otworzyć mieszkania o własnych siłach, potrzebna była interwencja strażaków.

W akcji udział wzięły:

  • 304[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1325F
  • 304[D]51 – SD-53 – Mercedes Benz 2636
  • Radiowóz KP Grabiszynek – Kia Cee’d
  • Karetka pogotowia ratunkowego – Mercedes Sprinter

Tekst oraz zdjęcia – Tomasz Pluta

o autorze

Redakcja