Dnia 31 marca 2009 roku, około godziny 15:00, dyspozytor Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odebrał informację telefoniczną o pożarze dużego obszaru traw przy ulicy Szwajcarskiej. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastęp gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4.

[galeria=12,prawa]Po przybyciu na miejsce, strażacy przystąpili do działań gaśniczych za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego oraz rozwinęli linie szybkiego natarcia, podając prąd wody. Dowódca akcji poprosił o wsparcie działań za pomocą ciężkiego pojazdu gaśniczego, który pojawił się na miejscu działań po około 15 minutach. Kiedy ogień opanowano, przystąpiono do dogaszania tlących się jeszcze śmieci ukrytych pomiędzy trawami. Na miejsce przybyła policja, która wykonała wszystkie niezbędne czynności. Najprawdopodobniej pożar spowodowany był podpaleniem przez osoby nieznane.

Po około 1,5 godziny akcji zastępy wróciły do jednostki. Spaleniu uległy suche trawy na obszarze około 500 x 300 metrów oraz śmieci. Gdyby nie szybka interwencja strażaków ogień mógł się przedostać na pobliskie altanki znajdujące się na ogródkach działkowych bądź objąć nasyp bardzo ruchliwej trasy kolejowej.

Jak donoszą strażacy z powiatu wrocławskiego, w dniu dzisiejszym, odnotowano bardzo dużo podobnych zdarzeń, w których potrzebna była pomoc ratowników PSP i OSP. Przestrzegamy – bezmyślne wypalanie traw szkodzi.

Tekst, zdjęcia – Tomasz Pluta

o autorze

Redakcja