Około godziny 11 wrocławskie służby ratownicze odebrały informację o wypadku samochodu osobowego na przejeździe kolejowym przy ulicy Krzemienieckiej we Wrocławiu. Z ramienia Państwowej Straży Pożarnej do akcji zadysponowano Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 4.

Bezpośrednio z koszar do akcji wyjechał ciężki zastęp gaśniczy – 304[D]25, a chwilę po nim pojazd operacyjny z zastępcą dowódcy JRG 4 – asp. sztab. Stanisławem Burasem, który na miejscu zdarzenia nadzorował prowadzoną akcję. Pierwszy rzut jednostki – GBA 304[D]22, Miejskie Stanowisko Kierowania zadysponowało drogą radiową, ponieważ znajdował się on w drodze powrotnej do bazy z innych działań.

Kiedy na miejsce dotarł pierwszy zastęp, dowodzący akcją stwierdził, iż w zdarzeniu bierze udział osobowy samochód marki Hyundai, który znajduje się na dachu, nieopodal zamkniętego dla ruchu, jednotorowego przejazdu kolejowego. Przed przejazdem, w odległości około 50 metrów znajduje się zatrzymana lokomotywa, która na szczęście nie brała udziału w wypadku. Kierowca, według relacji świadków, opuścił pojazd o własnych siłach. Pogotowie ratunkowe zabrało go do szpitala, w celu wykonania dokładnej diagnostyki ewentualnych obrażeń. Miejsce wypadku zabezpieczono, m.in. blokując ruch w obu kierunkach na ulicy Krzemienieckiej. Poproszono także o zadysponowanie ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego z JRG 1, za pomocą którego pojazd postawiono na koła oraz wyciągnięto z małego rowu, w który wpadł. Jeszcze przed przystąpieniem do wyciągania pojazdu swoje czynności wykonali policjanci ogniwa wypadkowego WRD KMP Wrocław. Ponieważ zablokowanie ruchu na Krzemienieckiej spowodowało zatrzymanie kilku linii autobusowych, podczas zdarzenia na miejscu pracował nadzór ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku (pojazd staranował m.in. rogatki zabezpieczające przejazd oraz uszkodził cały ich mechanizm) ocenią służby techniczne Polskich Kolei Państwowych, które na miejscu pojawiły się wraz ze Strażą Ochrony Kolei. Cała akcja trwała blisko dwie godziny. Wtedy to wrak pojazdu został zabrany przez pomoc drogową, straż pożarna zakończyła swoje działania, a ruch na ulicy Krzemienieckiej został przywrócony.

Według relacji naocznych świadków do powstałego zdarzenia przyczynić mógł się kierowca pojazdu wjeżdżającego na ulicę Krzemieniecką spod znaku ustąp. Być może to on wymusił pierwszeństwo na kierowcy Hyundaia, który w celu uniknięcia zderzenia wykonał gwałtowne manewry, stracił panowanie nad autem (około godziny 11 we Wrocławiu padł deszcz) i wpadł w zamknięty przejazd kolejowy. Całe szczęście, iż maszynista składu zbliżającego się do przejazdu zachował czujność i zdołał wyhamować lokomotywę.

W akcji udział brały następujące siły i środki:

  • 304[D]22 – GBA 2,5/24 – Renault Midlum 4×4
  • 304[D]25 – GCBA 9,5/64 – MAN TGS 26.440
  • 304[D]90 – SOp – Ford Focus
  • 301[D]49 – SCRd – Volvo FL 10

oraz

  • Policja drogowa – Opel Astra – B-071
  • Pogotowie ratunkowe – Mercedes Sprinter – S-xx
  • Nadzór ruchu MPK – Daewoo Lanos
  • Straż Ochrony Kolei – VW Transporter T5
  • Pomoc drogowa – Mercedes

o autorze

Redakcja