VII Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego (WRS) Kozubnik 2016 pod roboczym tytułem „POLIGON 16” przeszły do historii.

Piątek owocował w wymianę doświadczeń z Sekcją Lotnictwa Policyjnego w Krakowie oraz 3 Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą Kraków – Balice. Mieliśmy możliwość zapoznać się ze śmigłowcami: Sokół oraz MI-2 i MI-8. Funkcjonariusze Sekcji Lotnictwa Policyjnego w Krakowie zapoznali nas z możliwościami dysponowania śmigłowca Policji do poszukiwań, sprzętem znajdującym się na pokładzie i możliwościami wykorzystania go do poszukiwań osoby zaginionej w przestrzeni otwartej.

Z personelem 3 GPR Kraków – Balice była to już jubileuszowa dwudziesta wymiana doświadczeń, podczas której zadania stawiane uczestnikom warsztatów polegały na wyborze i zabezpieczeniu miejsca lądowiska, nawiązaniu kontaktu z załogą statku powietrznego, sprowadzeniu śmigłowca na wskazane lądowisko, zajmowaniu miejsc w śmigłowcu, transporcie zespołów ratowniczych oraz ich desantowania.

Ta część zadań, które postawili przed nami szkoleniowcy z 3 GPR została podsumowana i omówiona jeszcze na lotnisku w Balicach. Sobota była dniem pracy na naszym poligonie ratowniczym. Do działań przystąpiły dwie grupy, które zostały podzielone zadaniowo na grupę pracująca z psami i grupę wysokościową.

k6

Zajęcia z psami skoncentrowały się na przemieszczaniu zespołów ciągiem wodno-kanalizacyjnych konstrukcji przepompowni. Bodźce które oddziaływały na zespoły ratownicze to m.in. ciemność, bardzo mocne echo, klaustrofobia, kurz, wszechobecna rdza, ogromna przestrzeń, trudny transport psa. Prowadzono również ćwiczenia z oszczekania pozoranta na wysokości, w ciemności zbiornika wody, w basenie butelkowym, sprawdzając samodzielność psów ratowniczych.

W tym czasie ratownicy wysokościowi penetrowali niezbadane jeszcze pomieszczenia kompleksu przepompowni, jednocześnie tworząc stałe zakotwienia, które wykorzystamy do prowadzenia szkoleń na obiekcie. Dodatkowo był to czas intensywnej wymiany doświadczeń z przybyłymi na warsztaty zaproszonymi gośćmi. Czas ten okazał się niezwykle kształcący i owocował ciekawymi wnioskami, które będziemy pogłębiać w najbliższej przyszłości.

k1

Niedziela była dniem podsumowań naszych zmagań na warsztatach. Ponadto w 15-stą rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., uczciliśmy minutą ciszy wszystkie ofiary zamachu. Podsumowanie WRS-u było także idealnym momentem do rozstrzygnięcia konkursu „Moje ratownictwo z pasją..” zorganizowanego dla naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Niebawem na naszym serwisie pojawią się prace laureatów konkursu.

Mamy nadzieję, że współpraca na płaszczyźnie wojsko – policja – ochotnicze jednostki specjalistyczne przyniesie wymierne efekty, które realnie przełożą się na wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Dziś jesteśmy na dobrej drodze, która otwiera nowe możliwości w ratownictwie na poziomie województwa małopolskiego i województw ościennych.

Dziękujemy za obecność zaproszonym jednostkom: Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Goszcza, Grupie Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź Jędrzejów, Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Lipki, Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Międzybrodzie Bialskie.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez OSP Kęty

o autorze

Redakcja