Gaśnica nie ugasi rozwiniętego pożaru, jest skuteczna w przypadku niezbyt dużego ognia. W poniższym artykule opiszemy historię, rodzaje gaśnic, do czego są przeznaczone oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.

Zgodnie z normami polskimi, gaśnica jest to urządzenie, które zawiera środek gaszący, który pod wpływem ciśnienia wewnętrznego może być wyrzucany i skierowany (wężykiem lub prądownicą) na pożar. Ciśnienie może być stałe lub uzyskane w wyniku uwolnienia gazu napędowego.

  • Gaśnice przenośne jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do przenoszenia i uruchamiania ręcznego. Mają masę nie większą niż 20kg.

  • Gaśnice przewoźne przeznaczone są do transportowania i obsługi ręcznej, montowana na wózku i wyposażona w dwa koła. Mają masę nie mniejszą niż 20 kg.

Trochę historii…

Pierwszym przykładem „sprzętu”, które można utoższamić ze współczesną gaśnicą był pomysł niemieckiego lekarza – M.Fuches’a w 1734 roku. Jego pomysł na walkę z pożarem polegał na wrzucaniu w ogień szklanych pojemników, w których znajdowała się słona woda.

Kolejna propozycja to rok 1816 i komendant koszar w Yarmouth kapitan George Manby. Jego bezradność podczas jednego pożaru,który wybuchł na piątym piętrze przyczyniła się do stworzenia cylindrycznej, miedzianej gaśnicy, która w 3/4 swojej objętości wypełnioona była wodnym roztworem węglanu potasu, z kolei pozostałą przestrzeń wypełniało sprężone powietrze.

Typy gaśnic:

W zależności od konstrukcji gaśnicy oraz rodzaju środka gaśniczego, stanowiącego jej zawartość, rozróżniamy różne typy gaśnic.

  • Gaśnica pianowa
  • Piana gaśnicza
  • Gaśnica proszkowa
  • Gaśnica śniegowa
  • Proszek gaśniczy

Grupy pożarowe

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie jest przeznaczenie. Każda gaśnica posiada na etykiecie grupę pożaru (od A do F), którą jest w stanie ugasić.

GRUPA RODZAJ PALĄCEGO SIĘ MATERIAŁU RODZAJ ŚRODKA GAŚNICZEGO
A Ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których, prócz płomienia występuje zjawisko żarzenia (np. drewno, papier,guma, słoma). woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy ABC
B Ciecze palne i substancje stałe topniejące wskutek ciepła (np. rozpuszczalniki, pasty do podłogi, topiące się tworzywa sztuczne). piana gaśnicza, proszek gaśniczy, gaz gaśniczy
C Gazy palne (np. metan, propan-butan,acetylen). proszek gaśniczy, gaz gaśniczny, woda (chłodzenie)
D Metale palne (np. magnez, sód, uran). proszek gaśniczy, suchy piasek
F Łatwopalne środki gotujące (oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce). piana gaśnicza, proszek gaśniczy, gaz gaśniczy

Wszystko o gaśnicach – na co zwrócić uwagę

Zgodnie z przepisami gaśnica musi być koloru czerwonego, pomalowanego farbą typu RAL 3000. Warto również przeczytać na etykiecie o minimalnej skuteczności gaszenia gaśnicą – oznacza to w przybliżeniu minimalną wielkość pożaru, którą gaśnica jest w stanie ugasić. Im wyższa jest wartość, tym skuteczniejsza gaśnica. Na etykiecie powinien znajdować się też tekst instrukcji w języku używanym przez kraj, w którym będzie eksploatowana.

Kolejną rzeczą jest sprawdzenie, czy gaśnica wyposażona jest w zawór samozamykalny, umożliwiający przerwanie wypływu środka gaśniczego w dowolnym momencie. Gaśnice zawierające ponad 3 kg środka gaśniczego powinny być wyposażone w wąż odpowiedniej długości.

Opłacalny zakup

Posiadanie gaśnicy w obiektach publicznych, bądź przemysłowych, czy samochodzie (minimalna pojemność 1kg) jest obowiązkowe, jednak dla naszego dobra warto mieć ją również w domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, takich jak np. zwarcie gniazdka elektrycznego.

Pamiętajcie, że nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie. Jak to mówi stare przysłowie – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i kupić dobrą gaśnicę. Starsze są bardziej podatne na wilgoć oraz o wiele bardziej skomplikowane w obsłudze.

Aby gaśnica działała niezawodnie, musi być poddawana przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym. W Polsce nakazuje się, aby te działania zostały przeprowadzone minimum raz w roku (wyjątkiem są zalecenia producenta). Brak dokumentu stwierdzającego kontrolę jest podstawą do nałożenia grzywny pieniężnej, a w razie pożaru może wystąpić problem z wypłaceniem odszkodowania.

Wymagania te określają następujące przepisy: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 Nr 109. Poz. 719).

zestaw-domowy-strazak_1870aaaDomowy strażak to zestaw który powinien być w każdym domu czy mieszkaniu. Zestaw składa się z uniwersalnego urządzenia gaśniczego, łatwego w obsłudze, czujki dymu, magnetycznej nalepki oraz poradnika. Domowe urządzenie gaśnicze przeznaczone jest do gaszenia pożarów w zarodku, a dzięki uniwersalności urządzenie jest bardzo proste w użyciu dla osoby w każdym wieku. Środek zastosowany w urządzeniu jest środkiem ekologicznym, nietoksycznym, wielokrotnego napełnienia.

Zobacz w sklepie – tylko 118 zł brutto!

gasnica-pianowa-gwg-2x-a_1697aaaaGaśnica pianowa do kuchni polskiego producenta firmy KZWM Ogniochron. Posiada trwały zbiornik pokryty farbą poliestrową odporną na promienie UV, jest łatwa w obsłudze, a po użyciu gaśnicy pianowej GWG2x można ją ponownie napełnić. Gaśnica firmy Ogniochron jest szybka i skuteczna w gaszeniu, a konstrukcja zaworu umożliwia czasowe przerwanie gaszenia.

Zobacz w sklepie – tylko 142 zł brutto!

proszkoaaaaaGaśnice proszkowe GP2x ABC Ogniochron produkowane są zgodnie z wymaganiami rynku krajowego i unijnegow oparciu o certyfikowany system jakości ISO 9001. Spełnia wymagania normy europejskiej EN3 oraz Dyrektywy Bezpieczeństwa PED 97/23/EC. Zbiornik gaśnicy nie podlega kontrolnym badaniom UDT dlatego jest ekonomiczna w utrzymaniu i obsłudze serwisowej.

Zobacz w sklepie – tylko 67 zł brutto!

o autorze

Redakcja