Około godziny 20.20 dnia 29 listopada 2008r. Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o próbie samobójczej jednego z mieszkańców budynku przy ul. Karpackiej w Bielsku-Białej. Po przybyciu na miejsce okazało się, że mężczyzna zamknął się w domu i grozi podpaleniem budynku.

Na miejscu był patrol policji, który przygotowywał się do negocjacji. Około godziny 20.47 nastąpił wybuch gazu na pierwszym piętrze. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu jednego prądu wody do wewnątrz budynku w celu ugaszenia pożaru na pierwszym piętrze, drugi prąd wody podano z zewnątrz na wysokość pierwszego piętra.

[galeria=3,prawa]Po wejściu do budynku prowadzono akcję gaśniczą, równocześnie ratownicy przeszukiwali pomieszczenia w celu odnalezienia poszkodowanych osób. Na parterze znaleziono odkręconą 11 kg butlę z wydobywającym się gazem, która została wyniesiona na zewnątrz.

Pogotowie gazowe zakręciło główny zawór gazu do budynku oraz odkręcono licznik gazowy. Wezwane na miejsce pogotowie energetyczne, które odłączyło prąd do budynku. Na pierwszym piętrze odnaleziono [galeria=4,lewa]poszkodowanego, którego ewakuowano ze strefy do karetki pogotowia, która była na miejscu zdarzenia. Mężczyzna cudem przeżył wybuch i z ciężkimi obrażeniami został odwieziony do szpitala. Podczas prowadzenia dalszych działań odnaleziono kolejne trzy butle, w tym jedną palącą się na zaworze.

W trakcie akcji prowadzono ewakuację mienia lokatorów budynku.

W akcji wzięło udział 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (16 strażaków), zastęp Ochotniczej Straż Pożarnej (6 druhów), zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 żołnierzy) oraz siły Policji, Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Bielsko-Biała, Pogotowia Gazowego i Energetycznego.

Źródło : KM PSP Bielsko Biała

o autorze

Redakcja