W nocy z 16 na 17 kwietnia w Pabianicach doszło do wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Bagatela 2, połowa budynku mieszkalnego uległa zawaleniu.

Przyczyną katastrofy była eksplozja 11-kilogramowej butli gazowej z propanem-butanem, w wyniku tego nieszczęśliwego zdarzenia zostało poszkodowanych 5 osób. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitala.

W akcji poszukiwawczo – ratowniczej wzięło udział 20 wozów straży pożarnej między innymi Jednostka Ratowniczo Gaśnicza i Ochotnicza Staż Pożarna z Pabianic, Woli Zaradzyńskiej, Chechła, Piątkowiska, Górki Pabianickiej i Jędrzejowa, a także kilkanaście wozów policji. Łącznie w akcji wzięło udział 75 strażaków, 40 policjantów i 4 strażników miejskich.

pabianice2

Gruzowisko było sprawdzane przez sondy poszukiwawcze, kamery termowizyjne, a także dwa psy z przewodnikami ze specjalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej w celu upewnienia się, że pod gruzami budynku nie znajduję się żadna osoba.

W budynku mieszkały dwie rodziny, w tym samotny 54 letni mężczyzna, który w wyniku zbyt ciężkich obrażeń zmarł w niedzielę rano w szpitalu.

Dowodzenie akcją przejął mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Janowski, zastępca łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Na miejscu zdarzenia również był obecny komendant policji insp. Paweł Zarychta.

foto: OSP W Chechle

o autorze

Katarzyna Koczwara