Dzisiaj, chwilę po godzinie 13:00 w laboratorium chemicznym Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego dochodzi do wybuchu. Poważnie rannych zostaje 16 osób.

Chwilę po godzinie 13:00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Zielonej Górze wpłynęło zgłoszenie o wybuchu w laboratorium chemicznym na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyspozytor w pierwszym rzucie na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 2 w Zielonej Górze a w dalszej kolejności strażaków ochotników z OSP w Raculi, Przylepie, Starym Kisielinie i Ochli. Na miejscu zdarzenia pracował również Sztab Ratownictwa Zielona Góra.

Do wybuchu a w następstwie pożaru doszło w sali laboratorium chemicznego, w którym wykład miało kilkadziesiąt osób, część z nich samodzielnie dała radę opuścić budynek, jednakże 16 osób wymagało pomocy medycznej. Na miejsce zdarzenia dodatkowo zadysponowano pojazd specjalny z przyczepką na której znajdował się namiot pneumatyczny. Strażacy ewakuowali osoby poszkodowane poza strefę niebezpieczną, do punktu segregacji wstępnej (TRIAGE). W punkcie segregacji ratownicy oceniali stan poszkodowanych osób, nadając im odpowiednie oznaczenie w postaci kolorów:

3. Kolor ZIELONY – Pomoc odroczona,
2. Kolor  ŻÓŁTY – Pomoc pilna,
1. Kolor CZERWONY – Pomoc natychmiastowa,
Kolor CZARNY – Osoba zmarła.

dsc_0932-1tes

Po segregacji wstępnej TRIAGE, ratownicy transportowali osoby poszkodowane do namiotu pneumatycznego w którym według kolejności pilności udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W ćwiczeniach wzięło udział siedem zastępów Straży Pożarnej. Zarówno zawodowców, jak i ochotników z okolicznych jednostek, którzy są nieodłączni podczas prowadzenia tego typu działań. Zaplanowane scenariusze przebiegły sprawnie i zgodnie z planem. Laboratorium chemiczne to pracownia o szczególnym znaczeniu. Chwila nieuwagi może doprowadzić tutaj do tragedii, w której udział może wziąć duża liczba osób. Dlatego też na terenie laboratorium odbywają się ćwiczenia, by strażacy mogli szczegółowo zapoznać się z infrastrukturą tego obiektu, zagrożeniami jakie mogą wystąpić oraz przećwiczyć realne scenariusze akcji, które mogą wystąpić.

Materiał nadesłany przez Zielona Góra 112

o autorze

Redakcja