Do poważnego zdarzenia doszło w Kaliszu przy ul. Częstochowskiej 140.29 września 2009r. o godz. 10:00 na terenie zakładów WSK PZL Kalisz doszło do wypadku w wyniku którego pęknięciu uległ płaszcz zbiornika z amoniakiem co spowodowało wyciek substancji do otoczenia.

W zbiorniku znajdowało się 5 ton amoniaku. Na szczęście były to ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i służb współdziałających z terenu miasta Kalisza.

[galeria=5,prawa]Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczych w przypadku uwolnienia toksycznych środków chemicznych, w tym przypadku amoniaku. W ćwiczonym założeniu nie obyło się bez osób poszkodowanych, którym zespół pogotowia ratunkowego udzielił pomocy. Sprawdzono możliwości udzielania pomocy osobom narażonym na działanie toksycznych środków przemysłowych, w tym celu przeprowadzono dekontaminację i wykorzystano namiot ratowniczy. Przybyła na miejsce Policja podjęła czynności ostrzegające i informujące okoliczną ludność o istniejącym zagrożeniu.

Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły właściwe przygotowanie służb do takich interwencji. W ćwiczeniach brało udział 6 zastępów PSP i 18 strażaków, 2 zastępy OSP i 8 strażaków oraz 2 patrole Policji i 1 zespół Pogotowia Ratunkowego.

Tekst: mł.bryg. D.Byliński – wydział operacyjno – szkoleniowy KM PSP w Kaliszu
Foto: asp. T.Mularczyk – JRG 2 Kalisz oraz Andrzej Kurzyński – Głos Wielkopolski

o autorze

Redakcja