W minionym tygodniu, tj. 27 października 2010 r. w miejscowości Ociąż (powiat ostrowski, gmina Nowe Skalmierzyce) na terenie fabryki materacy, w rejonie hal produkcyjnych doszło rozszczelnienia beczki z chlorkiem metylenu. W wyniku zdarzenia ucierpiał pracownik firmy. Na teren zakładu wezwana została straż pożarna.

O godzinie 9:02 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał na telefon alarmowy informację, że na terenie zakładu w Ociążu, podczas prowadzonego rozładunku 200-litrowych pojemników z nieznaną substancją chemiczną, wskutek zasłabnięcia operatora wózka widłowego, doszło do rozsczelnienia jednej z beczek oraz uszkodzenia dwóch pozostałych (bez wycieku).

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy JRG Ostrów Wielkopolski oraz JRG 2 Kalisz, tworzące Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego oraz dwie sekcje OSP KSRG Skalmierzyce. Samochód GBA 2,5/23 OSP Skalmierzyce dotarł na miejsce zdarzenia po około 5-ciu minutach od zaalarmowania jednostki. Tuż za nim dojechał drugi pojazd OSP – GCBA 6/32. Strażacy przy głównej bramie wjazdowej otrzymali informacje od pracownika ochrony o dokładnej lokalizacji zdarzenia oraz, że substancja, do której wycieku doszło to dichlorometan. Ratownicy po dojeździe do miejsca, gdzie doszło do wypadku, w związku zagrożeniem, założyli aparaty ochrony dróg oddechowych.

Dowódca przeprowadził rozpoznanie, jednocześnie dwóch strażaków udało się do poszkodowanego, który wcześniej został wyniesiony z bezpośredniej strefy zagrożenia przez pracowników, którzy również udzielili mu pierwszej pomocy. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, wyznaczyli strefy niebezpieczne oraz rozstawili dwie kurtyny wodne. Warto tutaj zwrócić uwagę jak ważne jest odpowiednie ustawienie kurtyn wodnych.

Na miejsce dotarły kolejne siły i środki, tj. GCBA 5/32 oraz SLRChem z JRG 2 Kalisz, a także zespół podstawowy ratownictwa medycznego. Ratownik skontaktował się drogą radiową z KDR i ustalił formę przekazania poszkodowanego. Przyjechały również trzy zastępy z JRG Ostrów Wlkp. Grupy ratownictwa chemicznego przystąpiły do działań, ratownicy ubrali się w chemoodporne ubrania gazoszczelne. Strażacy zabezpieczyli studzienki kanalizacyjne przed dostaniem się do nich substancji. Następnie na beczkę został założony bandaż uszczelniający. Roty w kombinezonach gazoszczelnych przystąpiły do ostatniej fazy akcji, polegającej na przepompowywaniu cieczy do beczek zastępczych przy pomocy pomp beczkowych. Akcja została zakończona, gdy chlorek metylenu został całkowicie przepompowany do sprawnych, szczelnych beczek.

W działaniach udział wzięły:

  • GBA 2,5/23 – Star/Man 12.157 – OSP KSRG Skalmierzyce
  • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP KSRG Skalmierzyce
  • GCBA 5/32 – Man LE 18.280 – JRG 2 Kalisz
  • SLRCh – Mercedes Benz – JRG 2 Kalisz
  • GCBA 5/32 – Man TGM 18.280 – JRG Ostrów Wlkp.
  • SLRd 1,3/16 – Star/Man L20 – JRG Ostrów Wlkp.
  • SRCh – Star 1142 – JRG Ostrów Wlkp.

&

Na szczęście w rzeczywistości w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a dichlorometan został zastąpiony zwykłą wodą. Były to ćwiczenia zgrywające dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Komend Powiatowej i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu i Ostrowie Wlkp. oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach. Ćwiczenia obserwowali i oceniali przedstawiciele komend, a także Komendant Powiatowy PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy strażacy wraz z kierownictwem fabryki obeszli cały zakład celem rozpoznania operacyjnego obiektu.

Fotografie i opis: Wojciech Śniegula

Zdjęcia autora również dostępne na:
www.ospskalmierzyce.pl

o autorze

Redakcja