Wymiana komendantów. MSWiA odpowiada posłance

Na początku stycznia posłanka PO Krystyna Skowrońska skierowała do MSWiA interpelację ws. zmian na stanowiskach komendantów PSP.  We wtorek do Sejmu trafiła odpowiedź resortu.

Krystyna Skowrońska pytała w interpelacji m.in. ilu i z jakich powodów odwołano komendantów wojewódzkich, powiatowych i miejskich od 2016 roku, czy były zastrzeżenia do ich pracy i czy takie zmiany nie destabilizują pracy Państwowej Straży Pożarnej.

W imieniu szefa MSWiA odpowiedział Jarosław Zieliński, który poinformował, że ‘w okresie od dnia 1 stycznia 2016 roku do dnia 31 grudnia 2018 roku zostało odwołanych 20 komendantów wojewódzkich PSP, w tym 7 osób złożyło raporty o zwolnienie ze służby w listopadzie 2015 roku (za poprzedniego Komendanta Głównego PSP), 9 osób – w 2016 roku, a 4 osoby – w 2017 roku.’

Większość komendantów powiatowych i miejskich PSP odeszła ze stanowisk… z powodu przejścia na zaopatrzenie emerytalne. Konkretnych liczb nie podano.

Czy tak duże zmiany kadrowe destabilizują Państwową Straż Pożarną?

Stabilność funkcjonowania PSP w aspekcie kadrowym nie była i nie jest zagrożona. Zmiany kadrowe, które miały miejsce, były podyktowane osobistymi decyzjami funkcjonariuszy przechodzących na zaopatrzenie emerytalne lub bieżącymi interesami służby, a także wynikały z naturalnej fluktuacji kadr. Podniesiona w interpelacji teza dotycząca ,,częstej zmiany komendantów” jest zatem nieadekwatna do rzeczywistej dynamiki zachodzących zmian w tej służbie – napisał Zieliński.

Pozostała część to tradycyjne przypomnienie artykułów ustawy o Państwowej Straży Pożarnej dotyczących odwoływania i powoływania komendantów.

Exit mobile version