11 czerwca br. o godz.18: 04 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym autokaru na drodze krajowej numer 1 w miejscowości Romanów.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu i przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że wypadkowi uległ autokar Volvo, przewożący 48 osób w tym 44 uczniów z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Piekarach Śląskich. W wyniku wypadku autokar zjechał z pasa i przewrócił się na prawy bok. Na miejscu przed przyjazdem pierwszych zastępów był obecny Zespół Ratownictwa Medycznego. Wszystkie osoby podróżujące autokarem wydostały się z pojazdu samodzielnie.

autokar_Kamienica2

Działania strażaków polegały między innymi na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zamknięciu drogi w dwóch kierunkach, udzielaniu pierwszej pomocy, przeszukaniu autokaru, wyznaczeniu lądowiska i przyjęciu śmigłowców LPR (miejsce wyznaczono na odcinku drogi DK1), transporcie poszkodowanych do karetek, przygotowaniu namiotu pneumatycznego na punkt pomocy medycznej.

autokar_Kamienica1

Dwójkę najbardziej poszkodowanych chłopców przetransportowano śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Krakowie Prokocimiu oraz do Szpitala w Katowicach Ligocie. Pozostali ranni zostali przewiezieni do okolicznych szpitali karetkami.

W akcji ratowniczej, która trwała do godziny 02: 57 brało udział 23 zastępy straży pożarnej m.in. siły i środki Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘Dąbrowa Górnicza’, trzy jednostki OSP oraz Grupa Operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP z Katowic.

Fot. Komenda Miejska PSP w Częstochowie 

o autorze

Redakcja