10 sierpnia 2017 roku o godz. 17:54 w miejscowości Wólka Brzezińska miał miejsce wypadek autocysterny z przyczepą przewożącą 30 tysięcy litrów oleju napędowego .

W wyniku utraty przez kierowcę panowania nad pojazdem doszło do dachowania autocysterny i wywrócenia przyczepy. Autocysterna po dachowaniu stała poza drogą na kołach, a przyczepa leżała na boku na środku drogi powiatowej całkowicie ją blokując. W przyczepie w wyniku rozerwania płaszcza doszło do rozszczelnienia jednej z komór co spowodowało, że paliwo wyciekało na drogę i do rowu, a w autocysternie były tylko punktowe uszkodzenia z małymi wyciekami. Poszkodowany kierowca znajdował się poza pojazdem, był przytomny, uskarżał się na niewielkie bóle i został przewieziony do szpitala w celu dalszych badań.

Z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrołęki została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego oraz jednostka OSP Goworowo. Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na ograniczeniu rozlewiska oleju napędowego poprzez usypanie wału z piasku i sorbentu. Następnie zabezpieczono wycieki oleju z uszkodzonej przyczepy i autocysterny poprzez podstawienie pojemników zastępczych pod rozszczelnione zbiorniki przyczepy i pojazdu autocysterny. Po dotarciu na miejsce samochodów autocystern zastępczych rozpoczęto bezpośrednie przepompowywanie do nich oleju napędowego z uszkodzonych zbiorników, które uległy uszkodzeniu za pomocą pompy beczkowej i pompy do paliw TUP służących do przepompowywania substancji ropopochodnych.Zalegające w przydrożnym rowie paliwo zostało zebrane do zbiorników zastępczych za pomocą pompy beczkowej, wiader i łopat. Po opróżnieniu i odholowaniu przyczepy z powierzchni drogi usunięto pozostałości oleju za pomocą sorbentu, a następnie jezdnia polana została dyspergentem Sintan i zmyta wodą.

W wyniku tego zdarzenia wyciekło ponad 5 tys. litrów oleju napędowego, zniszczeniu uległa autocysterna z przyczepą. Straty oszacowano na kwotę ponad 200 tyś zł.

Działania strażaków trwały prawie 9 godzin i zostały zakończone o godzinie 2.23. W działaniach brało udział 5 zastępów i 15 strażaków.

Tekst, foto. mł. bryg. Robert Chodkowski – oficer prasowy KM PSP Ostrołęka

o autorze

Redakcja/Łukasz