Wskutek wypadku cysterny z chemikaliami ewakuowano mieszkańców trzech domów. Do zdarzenia doszło w czwartek 12 kwietnia po godzinie 22 w Pogwizdowie w powiecie łańcuckim.

Kierujący samochodem ciężarowym zjechał z drogi i cysterna wywróciła się. Z informacji, którą otrzymali strażacy wynikało, że w zbiorniku przewożony jest związek chemiczny o nazwie dwuizocyjanian toluilenu, który jest substancją bardzo toksyczną i działającą drażniąco na oczy, skórę i drogi oddechowe. Dodatkowo, wraz z powietrzem może tworzyć mieszaninę wybuchową.

Zgłaszający wypadek poinformował strażaków, że cysterna jest rozszczelniona i doszło do wycieku. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano, oprócz strażaków z powiatu łańcuckiego także specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG PSP w Nowej Sarzynie. Z trzech pobliskich domów ewakuowano 11 osób.

Strażacy w ubraniach gazoszczelnych sprawdzili cysternę – na szczęście doszło do rozszczelnienia tylko zewnętrznego płaszcza zbiornika. Wyciekającą substancją okazało się chłodziwo. Aby postawić cysternę na koła na miejsce został zadysponowany dźwig z KP PSP w Mielcu oraz ciężki samochód ratownictwa technicznego z KM PSP w Rzeszowie.

Akcja ratownicza trwała ponad 10 godzin. Uczestniczyło w niej 19 zastępów straży pożarnych – 63 ratowników, wśród nich specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Nowej Sarzyny, dźwig z Mielca oraz ciężki samochód ratownictwa technicznego z Rzeszowa. Na miejscu byli także oficerowie z grupy operacyjnej podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: bryg. Piotr Guzek, st. kpt. Robert Cisło, KW PSP w Rzeszowie

o autorze

Redakcja