28.05.2011r. około godziny 15.30 PSK w Rawiczu (woj. wielkopolskie) otrzymało zgłoszenie o wypadku który miał miejsce na Drodze Krajowej nr 5 na wysokości wsi Przywsie (woj. dolnośląskie). Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Rawicz oraz powiadomiono KP PSP Trzebnica. Dyżurny PSK w Trzebnicy zadysponował na miejsce zdarzenia zastęp z JRG Trzebnica oraz OSP Korzeńsko.

Na miejsce pierwsze dotarły zastepy JRG Rawicz. Z rozpoznania wynikało że w wypadku brały udział dwa samochody: ciężarówka marki Renault oraz samochód osobowy marki Kia. Wskutek zderzenia obydwa samochody wylądowały w rowach po dwóch stronach jezdni.

Kierowca ciężarówki – obywatel Rumuni opuścił kabinę pojazdu o własnych siłach. Osoby jadące samochodem osobowym były nieprzytomne. Strażacy wraz z pogotowiem ratunkowym udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym. Niestety u kierowcy samochodu osobowego lekarz pogotowia stwierdził zgon. Dodatkowo był on zakleszczony we wraku pojazdu co utrudniło akcje.

Na miejsce dotarły w tym czasie kolejne jednostki z Korzeńska i Trzebnicy. JRG Rawicz przekazała działania strażakom z województwa dolnośląskiego i udała się do strażnicy. Pozostali ratownicy czekali na przybycie prokuratora. Po jego przyjeździe strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyli z wraku pojazdu zwłoki kierowcy – obywatela Chorwacji. Po wykonaniu tych czynności strażacy mogli posprzątać miejsce wypadku. Usunięciem rozbitych pojazdów zajęła się służba drogowa przy użyciu specjalistycznego sprzętu ciężkiego.

Prawdopodobnie sprawcą wypadku jest kierowca samochodu osobowego, który wykonywał manewr wyprzedzania. Druga wersja mówi o jego zaśnięciu. Dodatkowym utrudnieniem ustalenia przyczyn wypadku jest to, że kierowca samochodu ciężarowego i osobowego nie są obywatelami Polski.

Wskutek uderzenia z naczepy ciężarówki wyleciał ładunek: 6 zwojów liny stalowej, każdy o wadze ok. 4 ton. Usunięcie pojazdów i przeładowanie ładunku trwało do późnych godzin wieczornych. Ostanie zastępy odjechały z miejsca zdarzenia o 22.00. Przez cały czas trwania akcji droga była zamknięta. Straż pożarna wraz z policja zorganizowała objazd.

Użyte siły i środki:&

  • Dwa zastępy JRG Rawicz na samochodach STAR/MAN 2,5/16;
  • 579[D]21- STRAR/MAN 2,5/16 JRG TRZEBNICA;
  • 579[D]93 STAR 244 GBM 2,5/8 &OSP KORZEŃSKO KSRG;
  • Dwa radiowozy policji;
  • Dwie karetki pogotowia;
  • Trzy samochody pomocy drogowej (w tym jeden ciężki);
  • Służba drogowa.

o autorze

Redakcja