17 marca br. o godzinie 11:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie, że w miejscowości Modlnica doszło do wypadku ciężarówki która przygniotła osobę.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia na węźle Modlnica (DK94) zastano leżący na dachu ciągnik siodłowy wraz z naczepą. Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, iż kierowca tego pojazdu znajduje się w środku , przygnieciony elementami konstrukcji kabiny, bez możliwości poruszania się. Kierowca był przytomny i świadomy , jednak miał trudności w oddychaniu z uwagi na zgniecioną kabinę. Zabezpieczono miejsca zdarzenia, odłączono akumulatory , rozwinięto linię gaśniczą oraz zabezpieczono wyciek paliwa. W tym samym czasie cały czas utrzymywano kontakt z poszkodowanym i przy pomocy sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego przystąpiono do rozcinania i podnoszenia konstrukcji kabiny aby jak najszybciej pomóc uwięzionemu kierowcy w swobodnym oddychaniu. Działania były prowadzone jednocześnie z dwóch stron kabiny.

Będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zaopatrywał medycznie poszkodowanego i czekał na bezpieczne przyjęcie. Na miejscu zdarzenia na równoległej drodze przypadkowo przejeżdżał ciężki holownik pomocy drogowej, który w porozumieniu i za zgodą KDR został wykorzystany do uniesienia kabiny pojazdu ciężarowego celem szybkiego wydostania przygniecionego kierowcy. Operatorzy Holownika fachowo i szybko podjechali i podnieśli kabinę pojazdu, a następnie strażacy sprawnie i bezpiecznie wydostali kierowcę na zewnątrz i przekazali pod opiekę ZRM w stanie ogólnym dobrym, przytomny bez widocznych obrażeń został przetransportowany przez LPR do szpitala.

W akcji udział brały siły i środki z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 2, 3 i 5 w Krakowie oraz OSP Modlnica.

Tekst, foto. KM PSP Kraków

o autorze

Redakcja/Łukasz