1 grudnia, około godziny 10:00 dyżurny JRG w Sochaczewie, przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym busa z TIR-em w miejscowości Żdżarów na drodze nr 50.

Zadysponowane zostały zastępy GBA oraz SLRt. Dowodzenie akcją przejął z-ca dowódcy sochaczewskiej JRG, który dotarł na miejsce samochodem operacyjnym.

[galeria=1,prawa]Z rozpoznania wstępnego wynikało, iż w wypadku drogowym uszkodzeniu uległy trzy pojazdy: Ciągnik siodłowy marki Scania, Volkswagen bus oraz osobowy Fiat Marea. Dostawczy VW znajdował się niemal w pionie na nasypie drogi w wyniku przygniecenia TIR-em. W kabinie WV znajdowały się dwie osoby. Strażacy szybko zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do ewakuacji poszkodowanych. Realizując zadania z zakresu ratownictwa medycznego, poszkodowany pasażer VW został ewakuowany na deskę ortopedyczną. Natomiast, zniekształcone elementy karoserii uniemożliwiały ewakuację kierowcy. Ratownicy wykonali dostęp do poszkodowanego przy pomocy sprzętu hydraulicznego: nożyc, rozpieracza ramieniowego i rozpieracza kolumnowego. Następnie dokonali ewakuacji na deskę ortopedyczną. Poszkodowanych, ratownicy przekazali Zespołom Ratownictwa Medycznego.

[galeria=2,lewa]Po dyspozycji z WSKR, na miejsce zdarzenie przybył pluton ratownictwa technicznego z warszawskiej JRG nr 6 oraz oficer operacyjny województwa. Zadysponowano także dwa zastępy OSP. Łącznie zastępów biorący udział w trwającej ponad 5h było dwanaście.

Następnym etapem akcji było usuwanie skutków zdarzenia. Ugaszono tlące się przewody w przedziale silnikowym rozbitego VW. Sorbowano rozlane paliwo oraz przepompowano ok. 800l oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika TIR-a. Zastęp z warszawskiej szóstki, SCRd Eurocran wyciągał na drogę i stawiał na koła rozbite samochody.

Więcej zdjęć ze zdarzenia na stronie – www.kppspsochaczew.pl

o autorze

Redakcja